Türkiye iki darbe girişimi (Kod Ergenekon kumpası-15 Temmuz kalkışması) ile bir kıskaç operasyonu(17/25 Aralık) yaşadı. Üçünü de Fetö yaptı, üçü de Türkiye'de aynı siyasi iktidar devrinde yapıldı. 

 17/25 Aralık operasyonunun amacı neydi?
ABD/İsrail, bu operasyonlarla hem İran’a karşı yaptırımın delinmesine yönelik hem de silah sevkiyatına ilişkin kanıtları topladı ve saymayın üçü beşi, bunlar ana deliller çünkü Türk Ceza Muhakemesi Kanunu çerçevesinde toplanmış olduğu için uluslararası hukuk açısından yasal nitelik taşıyor.

‘BİYOGRAFİK İSTİHBARAT’
Belki daha önemlisi telefon dinlemeleri ve teknik takiple, Erdoğan ve yakın çevresinin biyografik istihbaratı çıkarıldı yani şu an Erdoğan’ın sağlık durumundan finans durumuna, aile ilişkilerinden dış bağlantılarına, aklınıza gelen ne varsa hepsi ABD’nin elinde, İsrail’in elinde. Fetö zaten bu konuda uzmandı tıpkısının aynısını Kod Ergenekon soruşturmasıyla Türk Ordusunun komuta heyetine ve Cumhuriyete gönülden bağlı yüksek sivil şahsiyetlere karşı yapmış olduğu için beceri kazanmıştı dolayısıyla bu açıdan kolay oldu bu işler.

‘HALA AÇILMAMIŞ DOSYALAR VAR’
Erdoğan şimdi rahat gibi görünüyor ve bu iki ana davayı kapattığını düşünüyor olabilir ama meselenin iç yüzü öyle değil. Bu komplo üzerinden Türkiye’de hukuk işletilemeyince, aynı davalar şimdi ABD’ye taşındı hala sürüyor. Üstelik hala dava konusu içinde görülmeyen silah sevkiyatı meselesi rafta bekliyor. ABD’yi görüyoruz işte küresel bir güç, istediğine yaptırım uyguluyor, istediğinin tüm mallarına el koyuyor hatta tutuklama müzekkeresi bile çıkarabiliyor. Erdoğan ‘söz konusu vatandır’ diyerek İsrail yörüngesinden çıkmaya kalkıştığında, anlaşılan o ki yakındır silah sevkiyatının da gündeme gelmesi. Bu durumda nereden bakılırsa bakılsın Erdoğan ABD ve İsrail tarafından kıskaca alınmış durumda. Hal böyle olunca işin rengi değişiyor ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti için bir milli güvenlik meselesi haline dönüşüyor.

‘YOLSUZLUK MAGAZİN OLDU, ASIL GERÇEK ÖRTÜLENDİ’
Ne yazık ki Türkiye, 17/25 operasyonlarının bu anlattığım perde arkasını göremedi, daha doğrusu toplumun görmesine izin verilmedi. Muhalefet olaylara sadece ‘yolsuzluk’ üzerinden baktı. Zarrab’ın milyar dolarlarla ifade edilen ve siyasi iktidarın yakın çevresini de içine alan yolsuzlukları üzerinden perdeyi açtı ama bu operasyonlara karşı Türkiye Cumhuriyeti devlet güvenlik mekanizmasının nasıl zaafa düşürülmüş olduğunu gündeme taşıyamadı. Kamuoyunun dikkatini bu noktaya çekmeyi bilemedi. Bu fırsat bilen Erdoğan da ‘bu hükümete karşı iç ve dış odaklı darbedir’ diyerek meseleyi Fetö’yle mücadele odağına yerleştirdi, böylece sahnenin perde arkası örtülendi.

‘BU DURUMDA BİR DEVLET ADAMI ÜLKESİNİN MENFAATLERİNİ KORUYABİLİR Mİ’
Oysaki bu dış kaynaklı siyasi bir operasyondu. Bu operasyonun hedefinde Erdoğan ve yakın çevresi vardı. İran’a karşı yaptırımları delmek ve silah sevkiyatıyla İsrail’in güvenliğini tehlikeye düşürdüğü savıyla siyaseten yol getirilmek istenmişti. Bu yönüyle 17/25 operasyonu bir ABD-İsrail operasyonuydu ve cemaat temelinde yükselen Fetö’nün kripto hücreleriyle F Tipi kadroları, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Erdoğan’a karşı kullanılmıştı. Türkiye’nin İran’a yönelik dış politikası değiştirilmiş, yaptırımlar baskıyla uygulatılmıştı. Böylesi bir siyasi komplonun hedefine düşmekle Türkiye’nin ulusal çıkarlarını koruyamayan bir devlet adamının hem siyasi hem de hukuki sorumluluğunun olması gerekiyordu ama bu hiç gündeme gelmedi hala da gündemde değil.

‘KAÇAK YALI, ŞARKICI GÜNDEŞ İŞİN MAGAZİN KISMI’
Bu noktada Zarrab’ın kaçak yalısına, ünlü sanatçı Ebru Gündeş’le evliliğine, hediye olduğu söylenen yüz binlerce liralık kol saatine kilitlenen Türkiye, bu dış kaynaklı operasyonun icra ediliş şekliyle Türkiye açısından ne ifade ettiğini de göremedi. İşin düğümü burada zaten. Eğer ki siz savcı Zekeriya Öz’ün başında bulunduğu bu hücreyi Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Başbakanı, ardından Cumhurbaşkanı olan Erdoğan’a karşı üstelik Türkiye’nin içinde harekete geçirebiliyorsanız, bu Fetö hücrelerinin harekat komutası sizde demektir, bu kadar açık ve net!

‘ABD/İSRAİL KRİPTO HÜCRELERİ YÖNETİYOR’
Peki bir devlet memuru olan başta Zekeriya Öz ve şürekası hangi motifle yaptı bunu? Para için mi, makam mevki için mi, cemaatin Müslüman inançları adına mı, ne için? Sonuçta Müslüman bildiğimiz bu yapı hangi motifle Müslüman aleminin lideri olduğu söylenen Erdoğan’a karşı harekete geçirilebildi? Bu önemli çünkü parayla olmaz bu iş, makam mevki için de olmaz, Müslümanlık adına da olmaz. Dolayısıyla tüm bunlar Fetö’nün kripto hücreleri üzerinde ABD ve İsrail’in tam bir kontrolü bulunduğunu göstermekle birlikte, daha önemlisi bu hücrelerin varlığından devlet güvenlik mekanizmasının haberdar olmadığını işaret ediyor.

‘ERDOĞAN BİHABER’

Belli ki 17/25 operasyonundan Erdoğan’ın hiç haberi olmamış, olmamış çünkü basına yansıyan ‘paraları sıfırla’ konuşmaları dikkate alındığında ortadaki şaşkınlığı görebiliyoruz. Apar topar Fehmi Koru’nun Gülen’e gönderilişinden anlayabiliyoruz. Öyle ya haberi olmuş olsaydı, kendisine karşı bu operasyona izin verir miydi ki?

‘FİDAN NEDEN HABER ALAMADI’
Peki, Erdoğan’ın 17/25 operasyonundan haberinin olmayışı devlet yönetimi açısından ne anlama geliyor? Hakan Fidan’ı biliyorsunuz, 2010 yılından günümüze Milli İstihbaratın başında, üstelik Erdoğan’ın deyişiyle ‘sır küpü’. Eğer ki Erdoğan’ın 17/25’ten haberi yoksa, Fidan’ın da haberi yok anlamına geliyor bu. Haberi olsaydı uyarmaz mıydı ki?

‘BU İŞ ANCAK YÜCE DİVAN’DA AKLANIR’
Şimdi bunları alt altta koyduğumuzda, bu operasyonu yapan kripto hücrelerin tamamının ABD-İsrail’e bağlı bir casus şebekesi olduğu anlaşılıyor. Çünkü koca devlet güvenlik mekanizmasına rağmen bu hücreler Erdoğan’a karşı hem gizlice operasyonu planlamış hem de icra edip istenilen sonuca ulaşabilmiştir. Bu gözardı edilemeyecek apayrı bir zaaftır tıpkı 15 Temmuz kalkışmasında yaşandığı gibi. Bunun da hukuki sonuçlarının olması ve yargının harekete geçmesi gerekiyor ama süreç ne yazık ki öyle gitmiyor, ilginçtir gündeme dahi düşmüyor.

TÜRKİYE ERDOĞAN ÜZERİNDEN KISKAÇTA
Öte yanda bu davalar hala ABD’nin masa üstünde tutulduğu için mesele Erdoğan ve yakın çevresinin meselesi olmaktan çıkmış, Türkiye’nin ulusal güvenliği meselesi haline dönüşmüştür, demiştim. Doğrudur çünkü bu davalar üzerinden Türkiye iç ve dış politikada pazarlık masasına oturtulmaya zorlandı. Türkiye’nin özellikle İran, Irak ve Suriye politikalarında tam bağımlı hale getirilmek istendiği ortada. Tabii burada bu üç ülkenin adı geçince hemen akla ‘Büyük Ortadoğu Projesi’ geliyor, Ermenistan, Kürdistan ve Büyük İsrail projeleri geliyor.

Peki Türkiye’yi böylesi bir kıskaca düşürmeye bir devlet adamının hakkı olabilir miydi? Bu konuma düşürülmüş bir devlet adamı hala görevde kalabilir miydi? Bu sorular bırakın gündem olmayı, bugüne kadar hiç sorulmadı bile.

İŞİN İÇİNDE İŞ’
Devlet yönetiminde ortaya çıkan bu zafiyetler bir yana, olaylara ‘varlık ve beka’ açısından bakıldığında ise Türkiye’nin Fetö’ye karşı mücadelede bütün enerjisini medyada dile düştüğü gibi çaycı baklavacı börekçiye ya da emekli memur işçiye değil, tavanda yer alan ve devletin tepe kadrolarına sızmış olan bu kripto hücrelerin açığa çıkarılması için harcaması gerekiyor ama süreç yine öyle gitmiyor.

ÖRGÜT VAR DAVA YOK
Elbette bir mücadele yapılıyor, yargı yeniden dizayn ediliyor, açığa çıkmış F Tipi kadrolar temizleniyor, şirketlere el konuluyor, okullar, dershaneler, yurtlar, pansiyonlar el değiştiriyor ama Gülen elebaşı olduğu FETÖ örgütü hakkında açılmış bir dava yok. Bugüne kadar açılmış olan davalar bireysel suçlardan yani örgüt yargılanmıyor, şişiler yargılanıyor. Öte yanda 1”7/25 15 Temmuz’a kadar geçen süreçtye Ahükümet tüç gücüyle FETÖ’ye karşı mücadele ediyor ama yine de 15 Temmuz’da Fetö’nün bir darbeye daha kalkışmasına engel olamıyor, neden?

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ