Eski Erzincan Cumhuriyet Savcısı ve CHP Parti Meclisi Üyesi İlhan Cihaner, İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun belediye bünyesindeki verilerin kopyalanması yönündeki kararını durdurmasına tepki gösterdi.

İmamoğlu’nun talimatının “davaya konu edilemeyecek bir iç işlem” olduğunu kaydeden Cihaner, “İdarece yapılan araştırmalar, incelemeler, raporlar, tutanaklar, tavsiye ve görüş hazırlama gibi işlemler iptal davasına ve yürütmeyi durdurmaya konu olamaz” dedi. İlhan Cihaner’in Twitter hesabından paylaştığı mesaj şöyle:

‘BU İŞLEM YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARINA KONU OLAMAZ’

“İdarece yapılan araştırmalar, incelemeler, raporlar, tutanaklar, tavsiye ve görüş hazırlama gibi işlemler iptal davasına ve yürütmeyi durdurmaya konu olamaz. Davacıların bu işlem nedeniyle menfaatleri ihlal edilmiş olamaz. Talimat, davaya konu edilemeyecek bir iç işlemdir” diyerek idari kararı eleştirdi.

'SAVUNMA DAHİ ALINMAKSIZIN YÜRÜTMENİN DURDURULMASINA'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, mazbatasını almasının ardından ilk imzasını attı. İmamoğlu, İBB’nin tüm kayıtlarını incelemek üzere, Emine Sema Ballı ve Kaya Albayrak ile üç uzmanı görevlendirdi. Bu görevlendirme kapsamında belediyenin elektronik veri tabanı ve altyapılarında her türlü inceleme ve araştırma yapılacak.

 Bu karara sosyal medyada AKP’lilerden tepkiler geldi.

AKP TELAŞLA MAHKEME BAŞVURDU, JET HIZINDA KARAR ÇIKTI

“Üst Akıl Oyunları” adlı sosyal medya hesabı, İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin kararını paylaştı. AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri Yüksel Akyol ve Ömer Faruk Kalaycı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerin elektronik veri tabanlarının incelenmesine ilişkin Ekrem İmamoğlu’nun kararını durdurmak için, yürütmenin durdurulması talebiyle mahkeme başvurdu.

BAŞVURUYU YAPAN İMAR KOMİSYON BAŞKANI

İstanbul 4. İdare Mahkemesi bu başvuru üzerine flaş bir karar alarak, yürütmenin durdurulması kararını kabul etti. Mahkemenin kararında, yeniden karar verilmek üzere idarenin savunması alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına karar verildi ve İBB'nin bu kararı 'hangi gerekçeyle aldığının' açıklanması istendi. İdare Mahkemesine yapılan yürütmeyi durdurma başvurusunun da İBB İmar Komisyonu Başkanı Yüksel Akyol tarafından yapıldığı öğrenildi.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ