Doğu Akdeniz’den Rumlar ve İsrail’in çıkarılacağı gazı Avrupa’ya taşıması planlanan EastMed boru hattıyla ilgili anlaşmanın imza töreninde Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiades hazır bulundu.

YUNANİSTAN AÇISINDAN TARİHİ BİR GÜN

Görüşmelerin ardından proje, Yunanistan Enerji Bakanı Kostis Hadzidakis, Kıbrıs Rum yönetimi Enerji Bakanı Yiorgos Lakkotrypis ve İsrail Enerji Yuval Steiniz tarafından imzaladı. Rum lider Nikos Anastasiades, “Bölgedeki gelişmeler son derece önemli. Bugün tarihi bir gün. Geliştirdiğimiz ortaklıklar herhangi bir üçüncü ülkeye yönelik değil. Doğu Akdeniz Bölgesi’nde barış ve güvenlik ortak arayışını güçlendiriyor” dedi.

AKDENİZ’E ÇIKIŞ YOLUNDAKİ TÜRK ADALARI YUNAN İŞGALİNDE

Öte yanda, Yeniçağ yazarı Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU, Akdeniz’deki hak ve menfaatlerimi korumak için Libya’ya asker gönderme kararı alan hükümetin, neden Ege Denizine bakmadığını gündeme taşıdı. Taşçı’nın konuyla ilgili yazısı şöyle;

‘EGE’DE GÖRMEZDEN GELİNEN KAYACIK DEĞİL VATAN TOPRAĞI’

“Türk adalarındaki Yunan işgalini gündeme getirmek ve gündemde tutmak için yoğun mesai harcayan Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri, emekli Albay Ümit Yalım'la konuştum dün;"Kayalık" diye yalan söylüyorlar; bu adaların en küçüğü İstanbul'daki Büyükada kadar! Ayrıca "kayalık" olsa ne fark eder, biz neden Kardak için dünyayı ayağı kaldırdık?”

‘ADALARIMIZIN KITA SAHANLIĞI VAR’


"Kıta sahanlığı yok" diyenler yalan söylüyorlar. Kıta Sahanlığı yoksa, 1974'te, TPAO'ya nasıl Ege Denizi Türk Kıta Sahanlığında petrol arama ruhsatı verildi? TÜBİTAK Marmara Gemisi nasıl araştırma yapabildi 2019'da; Taşoz, Semadirek ve Limni adalarının kıta sahanlığında? "Adanın kıta sahanlığı olmaz" ise Kıbrıs'a nasıl veriyorsunuz? "Orada devlet var" diye ise; Güney Kıbrıs'ı tanıyor muyuz biz?”

‘BU ADALARDAKİ EGEMENLİK HAKKI BİZİM’


"Türkiye burada hiç devlet uygulaması yapmamış" diye yalan söylüyorlar. Montrö'den sonra, Şükrü Kaya tek tek envantere almış bu adaları. 1936'da. Belgesi var."Hukuki durum net değil" diye yalan söylüyorlar. Biz bu adalar üzerindeki egemenlik haklarımızı devretmedik; kullanma hakkı verdik. Girit'in dörtte üçü ile etrafındaki 14 ada ile adacık ve kayalıkların Türkiye'ye ait olduğu Lozan'la da teyit edildiği halde Yunanistan Girit'in güneyini parsel parsel satışa çıkardı ve Türkiye itiraz etmedi.”

‘İŞGALDEKİ ADALARIMIZA SAHİP ÇIKMAZSANIZ, EGE’DEN AKDENİZ’E NASIL İNECEKSİNİZ’

“ Yarın Gavdos'ta başımıza gelecek; Exon Mobil veya Katar gelip burada petrol aramaya başladığında, bunun bütün siyasi-askeri sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunacağım!Son olarak, "Doğu Akdeniz'i öne sürüp adaların gündeme getirilmemesini isteyenlere soruyorum:Şu an işgal edilen adaların konumuna bakarsanız, Türkiye'nin Ege'ye sıkıştırıldığını görürsünüz. Ege'den çıkamazsanız, Doğu Akdeniz'e nasıl ineceksiniz?"

‘BU İŞGALE NEDEN GÖZYUMUYORSUNUZ’

“Yalım haksız değil; Deniz Kuvvetleri'nin sekiz üssünden -biri Arnavutluk'ta olmak üzere- sadece ikisi Akdeniz'de olduğuna göre, gerektiğinde, Bartın yahut Gölcük'teki, Foça, Erdek hatta Aksaz'daki üslerinizde bulunan gemileri karadan yürüterek mi geçeceğiz Akdeniz'e?Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki "mavi vatan"ında ne işi var diyen yok; Doğu Akdeniz bu kadar önemliyse Ege'deki işgale neden göz yumuluyor diye soruyoruz?

Kaynak: Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU /Yeniçağ/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ