CHP YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, İstanbul'un bir çok ilçesinde geçersiz oyların tekrar sayılmasına karar verilmesini yorumladı. Yakupoğlu " Seçim kurulları bu kadar basit sayım kararı verebiliyorsa bu seçimler bitmez. Seçimi beğenmeyen dilekçe verecek, "Oylar yeniden sayılsın." diyecek. Onu beğenmeyen tekrar verecek. Bu bir döngü haline gelebilir’ dedi.

RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına katılan Yakupoğlu,’ Dün gece itibarıyla hukuki denetleme mekanizması kaldırıldı. İlçe Seçim Kurulu'nun keyfi kararıyla oylar tekrar sayılıyor’ diyerek kamuoyunu ve hükümeti uyardı. Yakupoğlu, şöyle konuştu:

‘DENETİM ORTADAN KALKTI, KEYFİ KARARLAR UYGULANIYOR’

"İtiraz sonrasında İlçe Seçim Kurulu geçerli oyların sayılmasına karar verir ya da reddeder. 2 gün içinde İl Seçim Kurulu'na sonra da 3 gün içinde YSK'ya gitme hakkı vardır. Dün gece itibarıyla hukuki denetleme mekanizması kaldırıldı. İlçe Seçim Kurulu'nun keyfi kararıyla oylar tekrar sayılıyor. İl Seçim Kurulu ve YSK otomatik olarak denetim mekanizmasından kalkmış oldu" dedi.

‘2014’TE İTİRAZLARI REDDEDEN YSK ŞİMDİ KARAR DEĞİŞTİRDİ’

Arada az bir fark olması ya da geçersiz oyların fazla olması gibi keyfi sebeplerle oyların yeniden sayılamayacağını belirten CHP YSK Temsilcisi Yakupoğlu, mutlaka delil ve gerekçe gerektiğini belirtti. 2014 yılında Mansur Yavaş için itiraz ettiklerinde ellerinde klasörler dolusu tutanak olduğunu, oyların birbirine çok yakın ve bugünden çok daha fazla geçersiz oy olduğunu anlatan Yakupoğlu, itirazlarının, "Sandık başında tutanağınız yok, delil sunamadınız" denilerek reddedildiğini söyledi.

YAKUPOĞLU: "EN BÜYÜK TEHLİKE BÜTÜN OYLARIN GERİ SAYILMASI, TEZGAH KURULABİLİR"

Bütün oyların tekrar sayılmasının da büyük bir tehlike olduğunu belirten Hadimi Yakupoğlu, "Oyların koyulduğu torbalar namustur. Oy pusulası torbanın içinden çıkarıldığında bunu tutan kişi pusulayı yırtsa, bir yerine mürekkep değdirse ve oy geçersiz dese ne olacak? Denetim nasıl yapılacak? Bu olacak şey değil" dedi.

YAKUPOĞLU: ‘OYLAR YENİDEN SAYILSIN DENİLEREK BİR OYUN YAPABİLİRLER’

Seçimlerin yenilenmesinin gündeme gelip gelmeyeceğine dair de açıklamada bulunan CHP YSK Temsilcisi, "Seçimlerin yenilenmesi için seçim sonuçlarını etkileyen bir hatanın, aksaklığın ortaya konulması lazım. Şu anki yenilenmesi elbette istenebilir çünkü her şey ortaya döküldü.

Seçim kurulları bu kadar basit sayım kararı verebiliyorsa bu seçimler bitmez. Seçimi beğenmeyen dilekçe verecek, "Oylar yeniden sayılsın." diyecek. Onu beğenmeyen tekrar verecek. Bu bir döngü haline gelebilir. Seçim bu kadar basit olmamalı. En güvenilir kamusal yapı olan seçim bu noktaya getirilmemeliydi" dedi.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ