Tunceli Valiliği YSK’ya başvurarak, KHK ile ihraç edilen belediye meclis üyelerinin mazbatasının geçerli olup olmadığı sordu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 31 Mart seçimlerinden sonra, belediye başkanı seçilen KHK ile ihraç edilen isimlerin yerine 2. olan isimlere mazbata verilmesine karar vermişti. YSK'nın kararı çok tartışılmıştı. Tunceli Valiliği ise YSK’ya başvurarak, KHK ile ihraç edilen belediye meclis üyelerinin mazbatasının geçerli olup olmadığı sordu.

KHK ile ihraç edilen akademisyen Candan Badem yaşananları sosyal medya hesabından duyurdu. Tunceli'de Belediye Meclis üyesi seçilen Badem, şu ifadeleri kullandı:

'İLÇE SEÇİM KURULU DA BİZDEN SAVUNMA İSTİYOR'

"Tunceli valiliği YSK'na belediye meclis üyesi seçilen ben dahil dört kişinin mazbatasının geçerli olup olmadığını sormuş, ilçe seçim kurulu da bizden savunma istiyor. Şimdi tebliğ ettiler." Diyerek durumu kamuoyuna bildirdi.

DÖRT BELEDİYE BAŞKANI DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve belediye başkanı seçilen adaylara mazbata verilmemesine karar verdi. YSK, toplantısında KHK’lı isimlerin başvurularını gündeme aldı ve karar verdi. Karara göre, seçimleri kazanan ancak KHK ile ihraç edildiği belirlenen isimlere mazbata verilmeyecek. Bu adayların seçimi kazandıkları yerlerde yarışı ikinci sırada bitiren isimlere mazbata verilecek.

Kurulun bu kararı, ilgili kanun ve KHK'de yer alan "Bu şekilde görevine son verilenler bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemez, kamu, kurum ve kuruluşlarında görev alamaz" hükmü gereğince aldığı öğrenildi.

DÖRT İLÇEDE BELEDİYE BAŞKANLIKLARI AKP’YE GEÇTİ

Zeyyat Ceylan hakkında yapılan başvurunun ardından, Van'da Tuşba Belediye Başkanı seçilen Yılmaz Berki (%52.93) , Edremit Belediye Başkanı seçilen Gülcan Kaçmaz Sayyiğit (%53.81), Çaldıran Belediye Başkanı seçilen Leyla Atsak (%53), Diyarbakır'da Yenişehir Belediye Başkanı seçilen İbrahim Çiçek (%62.32) için de YSK’ye itiraz başvurusunda bulunulmuştu. YSK'nin son kararıyla, bu isimlerin yerine 2. olan AKP'li adaylar belediye başkanı oldu.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ