YSK: 'BURHANETTİN KOCAMAZ ADAY OLAMAZ'

YSK, Burhanettin Kocamaz'ın aday olamayacağına ilişkin Mersin İl Seçim Kurulu kararına Demokrat Partinin yaptığı itirazı reddetti. Mersin İl Seçim Kurulu, Mersin Bülükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz' ın Demokrat Parti' den de aday olamayacağı kararını verdi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın adaylığı kabul edilmedi. Mersin İl Seçim Kurulu, Kocamaz'ın Demokrat Parti'den (DP) Büyükşehir adaylığına yapılan itirazları değerlendirdi. Seçim Kurulu, değerlendirme sonucunda, yapılan 5 itirazı kabul ederek Yüksek Seçim Kurulu'na gönderdi. İl Seçim Kurulu kararında, Kocamaz'ın ne İYİ Parti'den ne DP'den ne de bağımsız olarak aday olamayacağı bildirildi.

NELER YAŞANIYOR

Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu, İYİ Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Burhanettin Kocamaz’ın adaylığının neden seçim kurulunca kabul edilmediğini araştırdı. İYİ Parti Seçim İşleri Genel Başkan Yardımcı Hasan Seymen ile görüştü, aldığı cevapları bugünkü köşesinde okurlarıyla paylaştı. İşte İYİ Parti’nin ve de Burhattin Kocamaz’ın başına gelenler:

“İYİ Parti'nin Seçim İşleri ile Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, Mersin'de Burhanettin Kocamaz için yaptıkları itirazın YSK tarafından ne şekilde reddedildiğini açıkladı:

‘SEÇİM KURULU GEÇERSİZ OLAN BELGELERİ NASIL KABUL EDER’

"Yetkisi iptal edilmiş ve hakkında suç duyurusunda bulunduğumuz kişi tarafından YSK kararında belirlenen süreden 26 dakika sonra, fotokopi ve eki dayanak GİK kararı bulunmayan bir yetki belgesinin onaysız fotokopisi ile, YSK kararında emredilen şekle uygun olmayan, el yazısı ile karalama şeklinde hazırlanan liste İYİ Parti'nin listesi olarak kabul edilemez. Yok hükmündedir." gerekçesi ile yaptığımız itirazı YSK kabul etmedi.”

‘FOTOKOPİ KAĞITLA RESMİ BAŞVURU OLAMAZ’

“Bu durumda bir dahaki seçimde ben fotokopi bir belge ile Sayın Cumhurbaşkanını herhangi bir ilçe belediyesine aday gösterirsem YSK bunu geçerli bir başvuru sayacak demektir. Mühürsüz oyları kabul eden YSK bu kez de fotokopi yetki belgesini kabul etti. Türkiye'nin ve hukukun geldiği hale bakın. Kocamaz'ın DP'den yaptığı adaylık başvurusuna 5 MHP'li itiraz etti. Bugün Mersin İl Seçim Kurulu Başkanlığı bu itirazı karar bağlayacak".

‘TÜM TEŞKİLATLARIMIZDAN ZAMANINDA YETKİLİ KİŞİLERİN İSİMLERİ ALDIK’

“Başkanlığımız tarafından tüm teşkilatlarımıza gönderilen 13 Şubat tarihli genelgede, seçim kurullarına listeleri teslim edecek kişilere yetki belgesi düzenleneceği ve bu kişilerin T.C. kimlik numaraları ve adlarının tarafımıza bildirilmesi istenilmiştir. Mersin İl Başkanı tarafından aynı gün yazılı olarak Mersin İli ve ilçeleri bazında aday listelerini teslim edecek kişilerin listesi 13 ilçe ve il olmak üzere Başkanlığımıza bildirilmiştir”.

‘SAYIN KOCAMAZ’A AİT RESMİ BAŞVURU EVRAKLARI 16 ŞUBAT’TA TESLİM EDİLDİ’

“Bildirilen isimler adına düzenlenen 14 adet yetki belgesi, her belge mühürlü ve ıslak imzalı, ekinde 2 sayfa onaylı GİK kararı zımbalanmak suretiyle hazırlandı. Sayın Kocamaz'a ait şahsi evraklar 15.02.2019'da kargo ile Mersin İl Başkanlığımıza gönderildi ve 16.02.2019 tarihinde Mersin İl Başkanlığından görevli Sevil YEL tarafından teslim alındı”

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ