Eylül ayında AKP'den istifa ettikten sonra Cuma günü Gelecek Partisi'ni kuran eski başbakan Ahmet Davutoğlu, 132 üyeli Kurucular Kurulu'nun ilk toplantısında üyelerin tamamının oyuyla partinin genel başkanı seçildi. 60 üyeli Parti Yönetim Kurulu (PYK) ile Etik Kurulu ve Disiplin Kurulu'nun asıl ve yedek üyeleri de belli oldu.

YENİ YÖNETİM KURULU

Yapılan oylamada, aralarında eski AKP milletvekilleri Ayhan Sefer Üstün, Feramuz Üstün, Selçuk Özdağ, Abdullah Başçı, Cuma İçten; başbakanlığı döneminde Davutoğlu'nun danışmanlığını yapan gazeteci Etyen Mahcupyan, gazeteci Hakan Albayrak; AKP'de il başkanlığı görevlerinde bulunan Mustafa Nedim Yamalı, Selim Temurci, Yeşim Karadağ, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında yaşamını yitiren AKP'nin iletişim stratejisi danışmanı Erol Olçok'un eski eşi Nihal Olçok, eski Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Ziya Özcan'ın da bulunduğu 60 isim PYK üyeliğine seçildi.

Kurucular Kurulu toplantısında alınan kararları açıklayan Gelecek Partisi Genel Başkan Ahmet Davutoğlu, gazetecilerin de gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Davutoğlu’nun açıklamaları şöyle;

‘SADAKATİMİZ MİLLETEDİR’

"3,5 yıl her şeye sabırla hareket ettim. Konferanslarım engellendi. Eşimin işleri engellendi. Eğer ülkede her şey yolunda gitseydi yine susabilirdik. Ama nepotizm, her türlü yolsuzluk, kibir ve gösteriş ve şatafatın yaygınlaştığı bir durumda kimse kusura bakmasın, öncelikli, sadakatimiz milletedir.”

‘VEFA YOK’

"Biz ayrılmadık, o bizi ayırdı. Bir akademisyene amfileri kapatanlar cefadan bahsedebilir mi? En önemlisi en yakın arkadaşım dediği arkadaşına dolandırıcılık suçlaması yapılmasından sonra hâlâ vefadan bahsedilmesi mümkün mü? Kimse bize geçmiş sözlerimizi hatırlatmasın, mahcup olurlar" dedi.
'EKLEMLENMEK İÇİN GELMİYORUZ'

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, partisine milletvekili verebilecekleri yönündeki açıklamasının sorulması üzerine de Davutoğlu, siyasette doğal seyir içinde olmayan hiçbir şeye başvurmadığını belirterek, buna ihtiyaç duyulmayacağı düşüncesinde olduklarını söyledi:

‘KENDİ SİYASİ ÇİZGİMİZ VAR’

"Milletimiz bize ne takdir ederse başımızın üzerinde yeri var. Biz herhangi bir şekilde zorlukla karşılaşırsak herkesle demokratik ittifak yaparız her kesimle. Ak Parti bizi ihraç ederek köprü attı biz köprü kuracağız. Ama herhangi bir yere eklemlenmek için gelmiyoruz. Ne Cumhur İttifakı ne Millet İttifakı, değişik ittifaklar çıkar. Biz kendi siyasi çizgimizle milletin karşısına çıkarız.”

Kaynak:BBC Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ