Cumhurbaşkanlığı kararı ile cep telefonlarında artan oranlı ÖTV'nin hayata geçirilmesiyle Cep telefonlarında ÖTV oranları yüzde 100 arttırıldı. Buna göre 2000 TL'lik bir cep telefonuna 1894 TL vergi ödenecek.

Ekonomist Dr. Ozan Bingöl, vergiyedair.com'da yer alan yazısında, bu artışla birlikte ÖTV oranlarının %100 oranında artırıldığını açıkladı. Bingöl, "Yukarıdaki ÖTV artışı telefonun KDV matrahına da ilave edileceğinden artışın nihai fiyata yansıması daha da yüksek olacaktır" açıklamasında bulundu. Ozan Bingöl'ün analiz yazısının devamında şu ifadeler yer aldı;

‘2 BİN LİRALIK TELEFONA 1894 TL VERGİ’

"Bilindiği üzere cep telefonu alırken, TRT Bandrol ücreti, ÖTV ve KDV ödüyoruz. Örneğin, vergisiz fiyatı 2000 TL olan bir telefonun ÖTV düzenlemesi öncesi ve sonrası fiyatlarına bakalım. ÖTV oranı %25 iken, TRT bandrolü+ÖTV+KDV 3.245 TL’ye satılan bir cep telefonu, ÖTV oranı %50’e çıktığından artık 3.894 TL olacaktır. Başka bir deyişle, vergisiz fiyatı 2.000 TL olan bir telefona vergisiz bedelin %63’üne tekabül eden 1.245 TL vergi öderken artık, vergisiz bedelin %94,7’si kadar yani 1894 lira vergi ödeyeceğiz. Mali disipline hoş geldiniz.”

‘VERGİNİN VERGİSİNİN VERGİSİ UYGULANIYOR’
“Cep telefonundaki ÖTV artışı, ekonomik durgunluk, bazı ürenler için getirilen ÖTV indirimleri ve akaryakıtta uygulanan eşel mobil sistemi ve benzeri nedenlerle düşen ÖTV gelirlerinin, ÖTV’ye tabi diğer unsurlar (Cep telefonu, alkollü içecekler ve benzeri) üzerinden telafi edilmeye çalışacağının sinyali olarak da görülebilir. Burada Türk vergi sisteminin icadı olan verginin vergisinin vergisi hayata geçmektedir."

'VE SİLAH PATLADI'

Ekonomist Ozan Bingöl, ÖTV zamlarına ilişkin Twitter hesabından da bir paylaşımda bulundu. Bingöl paylaşımında, “Tiyatronun birinci sahnesinde duvarda bir silah asılıysa o silah o oyunda mutlaka patlar!” Ve silah patladı! Cep telefonlarında ÖTV oranları %100 arttırıldı!" açıklamasında bulundu.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ