İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 81 ilin belediyelerine gönderilen genelge ile, yardım toplama kampanyalarına ilişkin yapılan uyarının ardından İBB ve ABB'nin bağış kampanyası hesaplarına bloke konulduğu öğrenildi.

ANKARA İSTANBUL YARDIM KAMPANYALARINA BLOKAJ
Korona virüs salgını nedeniyle İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri, sosyal medya hesapları aracılığıyla yardım kampanyası başlatmıştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 81 ile gönderilen genelgede ise yerel yardım toplama kampanyalarına ilişkin yapılan uyarının ardından İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri'nin bağış kampanyaları için açılan hesaplarına bloke konulduğu öğrenildi.

İMAMOĞLU: YASAL YETKİMİZ VAR
Yazının ortaya çıkması üzerine dün “Birlikte başaracağız” sloganı ile bağış kampanyası başlatan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu sosyal medya hesabından bir duyuru yayımladı. İmamoğlu “Bağış yapmak isteyenlerin belediyenin hesaplarına her türlü yolla para yatırabileceklerini saygı ile duyururum” dedi.

CHP: ‘AMAÇ BELEDİYELERİMİZİ SİNDİRMEK’
Bakanlığın yazısına ilk tepki CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan’dan geldi. Sosyal medya hesabından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun valiliklere gönderdiği yazıyı paylaşan Özkan şu ifadelere yer verdi:

‘YARDIMI SADECE AKP Mİ TOPLAR’
* Bugüne kadar topladığı hiçbir paranın nerede harcandığını açıklamayan AKP, ihtiyaç sahiplerine şeffaf bir şekilde yardım etmek için bağış toplayan belediyelerimizi soruşturma açmakla tehdit edip, ‘parayı sadece biz toplarız’ dedi. Amaç belediyelerimizi sindirmek, susmayacağız”

ERDOĞDU: ‘AMACI SALGINLA MÜCADELE ETMEK DEĞİL’
“Rezalet…” diyerek belgeyi Twitter hesabında paylaşan CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu da şu ifadeleri kullandı: * Bütün sosyal dayanışma mekanizmalarını yasaklamış… Yetmemiş polis ve soruşturma İle tehdit etmiş… * Amacı salgınla mücadele etmek değil… Amacı salgınla mücadeleyi engellemek… Yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşlarının elini kolunu bağlamak…”

İZİN ALMAYANLAR HAKKINDA YASAL İŞLEM
Bakan Soylu’nun imzası ile gönderilen yazıda dikkat çeken başlık ise şöyle:

‘SORUŞTURMA VE KOVUŞTURMA’
* Bu kapsamda olan kurum, dernek ve vakıflar ivedilikle uyarılarak, bu kapsamdaki faaliyetlerinin, uygulamalarının Yardım Toplama Kanunu’nun hükümlerine uygun yürütmesinin sağlanması, ikaza rağmen mevzuata uygun faaliyet yürütmeyenler ile ilgili anılan Kanunun 6’ncı maddesinin “izin alınmadan girişilen yardım toplama faaliyetleri güvenlik kuvvetlerince derhal menedilir ve sorumlular hakkında kovuşturma açılır” hükmü çerçevesinde gerekli işlemlerin yapılması hususunda, Bilgi edinilmesi ve gereğini arz ve rica ederim.

Kaynak: Sözcü/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ