Sosyal medyada hemen her an yalan bir bilgiyle karşılaşmanız mümkün. Ve bu yalan haberlerin yayılma hızı gerçek haberlerden maalesef daha yüksek. Özellikle farklı siyasi görüşlerin kendi taraftarlarını diğer siyasi görüşlere karşı kışkırtmak için söyleyip yaydığı yalanlar zaman zaman akıl sınırlarını da zorluyor. 

Bunlardan biri de Hamidiye’nin rakı ürettiği iddiası. Aslı olmayan ama bir çok kişi tarafından gerçekmiş gibi algılanıp paylaşılan bu yalan 'yalanın da suyu çıktı' dedirtti. 

YALANIN DA SUYUNU ÇIKARDILAR

Sosyal medyada birkaç haftadır aralıklarla paylaşılan bir fotoğraf ve ona eşlik eden gönderilerde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) ait Hamidiye'nin rakı ürettiği iddia edildi. İddiayı içeren yalnız bir Facebook içeriği bile 285 kez paylaşıldı. 

Ancak Hamidiye'nin rakı ürettiği bilgisi doğru değil. İBB'ye ait işletmenin alkollü içki üretim ya da dağıtım izni bulunmuyor. Hamidiye şimdilik yalnızca içme suyu üretimi ile şişelerin temizlenmesi ve dezenfektasyonu alanlarında faaliyet gösteriyor. Paylaşımlarda kullanılan görsel ise montajlanarak hazırlanmış ve şişenin orijinalinde bir rakı markasın görülüyor.

ALKOLLÜ İÇKİ ÜRETİMİ İZNE BAĞLI

Türkiye'de alkollü içki üretimi, ithalatı, dağıtımı ve hatta satışı yapmak kolay değil. Tarım ve Orman Bakanlığı mevzuatına göre, ancak gerekli izne sahip firmalar, kapsamlı standartları ve koşulları sağladıkları hallerde, alkollü içki üretim, ithalat ve dağıtımını yapabiliyor.

Bu izne sahip firmaların listesine de bakanlığın internet sitesinden rahatlıkla erişilebiliyor. Buna göre, ne üretim ne de dağıtım izin listelerinde İBB'ye ait Hamidiye Kaynak Suları firması yer alıyor. Hamidiye alkollü içki üretimi yapmak isterse, bu izin belgesini almak zorunda.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ