Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2653 görüntülenme )

Vay be! AKÇELİ İşlerin Tamamı DAMAT'A ha!

Desenize şimdi daha iyi sıfırlanacak paralar!

Ekonomide Mehmet Şimşek'in 'patron' yetkisini Başbakan alırken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak'a da iki sürpriz görev verildi.

Ekonomide ‘patron yetkisi' Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'ten alındı, Başbakan Binali Yıldırım ekonominin tek patronu oldu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak da ekonomi yönetiminin beyin takımına girdi.

Albayrak'ın imzalamadığı ekonomiyle ilgili hiçbir karar ve özelleştirme planları uygulanamayacak.

ŞİMŞEK'İN PATRONLUĞU BİTTİ

Ekonomi kurullarında görev alacak bakanların görev dağılımını belirleyen genelge Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Sözcü'nün haberine göre AKP hükümetleri döneminde bugüne kadar Ali Babacan ve ardından Mehmet Şimşek tarafından kullanılan ve ekonominin patron koltuğu olan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) Başkanlığı Şimşek'ten alındı, doğrudan Başbakan Binali Yıldırım'a bağlandı. Böylece yeni hükümet döneminde ekonominin patronunun Şimşek değil, Başbakan olduğu resmen ilan edilmiş oldu.

DAMAT EKONOMİYE HAZIRLANIYOR

Enerji Bakanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak, yeni yönetmelikle sürpriz bir şekilde EKK üyeliğine alındı. Hükümetin ekonomiyle ilgili atacağı hemen her adım, çıkaracağı her yasa ayrıntılarıyla EKK'da görüşülüyor. EKK üyelerinin onayından geçmeyen hiçbir ekonomik karar uygulanamıyor. Ekonomi yönetiminin beyin odası olarak bilinen EKK'ya üye olan Albayrak, bu değişiklikle ekonomiyle ilgili her türlü gelişmeyi yakından takip etme imkanına kavuşurken ayrıca kararlara da bizzat katılma, oy kullanma yetkisini de almış oldu. Albayrak'a EKK üyeliği verilmesinin, gelecekte Şimşek'in yerine ekonomiye patron yapılacağının işareti olarak değerlendirildi.

ÖZELLEŞTİRME DE DAMADA

Berat Albayrak'a EKK üyeliği dışında, bir başka kritik kurul olan Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) üyeliği de verildi. ÖYK üyeleri, hangi kamu kurumlarının özelleştirme kapsamına alınacağından, özelleştirmelerin ne tür yöntemle yapılacağına kadar kritik kararlara imza atıyor. AKP'nin ilk döneminde ÖYK üyesi olan Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener kritik özelleştirme kararlarına itiraz ettiği için hükümetle ters düşüp istifa etmişti. Albayrak ÖYK üyeliği sayesinde bundan sonra satılacak kamu kurumlarının kaderini belirleyecek yetkiye kavuşmuş oldu.
İşte kritik kurullarda yapılan sürpriz değişiklikler:

EKK

Ekonominin koordinasyonu sağlayan ve önemli kararların alındığı bu kurula bugüne kadar Mehmet Şimşek başkanlık ediyordu. EKK'ya başkan olan bakan, ekonominin tek patronu unvanını elde ediyordu. Bu kurulun başkanlığı Şimşek'ten alındı Başbakan Yıldırım'a verildi. Başbakan olmadığında kurula Şimşek başkanlık edecek. Kurula ilk kez Enerji Bakanı Berat Albayrak girdi. Ekonomi yönetimine ortak gelen Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli de kurul üyesi oldu.

ÖYK
Özelleştirme Yüksek Kurulu üyeliği görevine Enerji Bakanı Albayrak da dahil edilirken Çevre Bakanlığı kurul üyeliğinden çıkarıldı.

YPK
Yüksek Planlama Kurulu (YPK) üyeliğine Nurettin Canikli ismi Şimşek'in önünde girdi. Sanayi Bakanlığı ile Çevre Bakanlığı YPK üyeliklerinden çıkarıldı.

PKKK
Para Kredi ve Koordinasyon Kurulu'na Şimşek'in yanı sıra Nurettin Canikli de alındı. Canikli'nin görevi devraldığı Lütfi Elvan bu kurula girememişti.

SSYKK
Savunma Sanayi Yüksek Koordinasyon Kurulu'ndan Şimşek çıkarıldı yerine Canikli alındı. Milli Savunma Bakanlığı üyeler sıralamasında en sona yazılırken Sanayi Bakanlığı sıralamada öne çekildi. Bu kurul, savunma amaçlı askeri alımlara ve projelere karar veriyor.(yenicag)

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ