ABD´deki ulusal biyometrik yüz tanıma verileri mağazalar tarafından müşterilerini tanımak için kullanılabilecek.

TÜKETİCİNİN İZNİ LAZIM

Biometricupdate.com sitesindeki habere göre, Amerika´daki perakendeci şirketler kendilerinden alışveriş yapanları ödüllendirmek için kullandıkları sadakat programlarında biyometrik yüz tanıma sistemini kullanmak istiyor. Şirketler bunun için Amerikalı tüketicileri ikna etmeye çalışıyor.

TÜKETİCİ İZİN VERMEDEN OLMUYOR BU İŞ

ABD´deki veri güvenlik şirketi SensibleVision´ın CEO’su George Brostoff, Amerika´da müşterilerin sadakat üyeliği için kullanılacak sistemin biyometrik teknolojide yeni bir adım olduğunu söylüyor. Goode Intelligence´in kurucusu Alan Goode de biyometrik müşteri sadakat programlarının büyük bir potansiyelinin olduğunu ayrıca yüz tanıma uygulamasının mağazalardaki kasalarda kendi kendine ödeme ve müşterilerin yaşını tespit etmede de kullanılabileceğini belirtti.

Amerika´daki hızlı yemek zincirlerinden BiteKiosk is kazançlarını arttırmak ve müşterilerine indirim yapmak için ödeme noktalarında yüz tanıma sistemini kullanmak istediğini açıklamıştı.

TÜRKİYE’DE BİYOMETRİK PARMAK İZİ ALINIYOR

Şimdi özel hastaneler de hastalarından hem parmak izi hem de avuç içi izi alıyor, kaydediyor. Eğer ki bu işleme itiraz ederseniz sizden daha fazla ücret isteniyor yani hastalar bu işleme zorlanıyor. Şu anda Türkiye’de telefon şirketleri ve özel hastaneler tarafından yapılan işlemleri şöyle özetleyebiliriz:

Parmak izleri alınıp kaydediliyor.
Avuç içi biyometrik izler alınıp kaydediliyor.
Ses analizi yapılarak kaydediliyor. Ve tüm bunlar arşivleniyor.

TELEFONDA PARMAK İZİ

Telefon şirketleri yeni uygulamaları hayata geçirdi. Akıllı telefonlarda şimdi açma kapama düğmesi parmak izine bağlandı. Kolaylık olsun diye sunulan bu uygulamada başparmak izi alınıyor, taranıyor, kaydediliyor ve böylece telefon kullanıcıları kısa yoldan parmak izini kullanarak telefonunu açabiliyor.

Öyle sıradan parmak izi değil; iz tanımlamada 10 başvuru noktası esas alınıyorsa eğer telefon şirketlerinin yaptığı uygulamada başparmağa ait tüm izler alınıyor yani yanılma payı sıfır!

TELEFONDA SES ANALİZİ

Şimdi de telefon şirketleri yine kullanıcılarına büyük kolaylık sunuyor. Bu çerçevede sesli yanıt sisteminde kullanıcılardan ses analizi isteniyor. Bu amaçla önce kimlik doğrulaması yapılıyor; doğum tarihi, anne kızlık soyadı, fatura bilgisi gibi… Ardından ses kaydı için konuşma isteniyor ve ses kaydediliyor. Bu ses kaydında da yanılma payı sıfır!

AMAÇ NE

Artık yabancı istihbarat örgütlerinin büyük paralar harcayarak biyografik istihbarat dediğimiz kişilere ait bilgileri toplamak için çaba sarf etmesine gerek kalmadı.

Telefon şirketlerinin ve özel hastanelerin veri depolama sistemine girip şüpheli bulunan bir ses kaydı taramaya tabi tutulduğunda, bu takipteki kişinin kolaylık olsun diye parmak izi kullanarak telefonunu açanlardan, kolaylık olsun diye ses kaydını telefon şirketlerine verenlerden ve özel hastanelere gidip parmak ve avuç içi izi verenlerden biri olup olmadığı saniyeler içinde tespit edilebilecek.

Bu noktada mesele şu; suçlu olan korksun diye bir yaklaşım doğru değil ya da ses kaydı verme, parmak izi kullanma gibi yaklaşımlar doğru değil, bir ulus, Türk ulusu özel kayıt altına alınıyor ve bu toplanan verilerde devlet kontrolü yok!

Bu noktada yine mesele şu; Türk ulusuna ait toplanan verilerin güvenliği yok, yabancı istihbarat örgütleri kolayca erişebiliyor.

Ve en önemlisi, telefon şirketleri ve özel hastaneler bunu yaparken, insan ister istemez şunu soruyor; BİZİM DEVLETİMİZ YOK MU, BİZİM GÜVENLİĞİMİZİ SAĞLAYACAK!

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ