Ekonomide yaşanan sorunlar nedeniyle bireysel kredi borcu olan kişi sayısı artmaya devam ediyor.Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’ne göre 2018 Ekim sonu itibarıyla Türkiye’de 30 milyon 872 bin kişinin, kredi kartı dahil 555.3 milyar lira bireysel kredi borcu var.

GEÇEN YILA GÖRE 1,4 MİLYON KİŞİ DAHA BORÇLANDI

Borçlu sayısı geçen yılın aynı ayına göre 1 milyon 393 bin kişi, Eylül 2018’e göre 32 bin kişi arttı. Borç miktarı ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7.1 artarken, geçen eylül ayına göre yüzde 1.6 düştü. İşte diğer detaylar:

BİREYSEL BORÇLANMA ARTIYOR

Bireysel krediler kapsamında, İhtiyaç ve diğer tür kredi borcu olan kişi sayısı 23 milyon 82 bin kişiden 24 milyon 423 bine çıktı. Ekim ayı itibarıyla kişi başına ortalama bireysel kredi borcu 17 bin 988 lira oldu. Bu rakam geçen yılın aynı ayında 17 bin 596 lira, Ağustos 2018’de 18 bin 502 liraydı. 2017 Ekim ayında kişi başına ortalama 78 bin 686 lira olan konut kredisi borcu, bu yılın aynı ayında 80 bin 518 liraya çıktı.

TAŞIT, KONUT, KREDİ KARTI BORÇLARI YÜKSELİYOR

2017 yılı Ekim ayında kişi başına ortalama 43 bin 27 lira olan taşıt kredisi borcu, bu yılın aynı ayında 51 bin 314 liraya çıktı. Bu rakam geçen ağustosta 53 bin 789 liraya kadar yükselmişti. Geçen yılın ekim ayında ortalama 8 bin 692 lira olan ihtiyaç kredisi borcu bu yılın aynı ayında 8 bin 943 liraya çıktı. 

Geçen Ağustos’taki rakam ise 9 bin 204 liraydı. Ayrıca geçen yılın ekim ayına göre bu yılın ekim ayında kişi başına ortalama kredi kartı borç miktarı 3 bin 721 liradan 4 bin 21 liraya yükseldi. Bu rakam geçen eylülde 4 bin 58 liraya kadar çıkmıştı.

ERDOĞAN: ‘BİREYSEL KREDİLERDE DURUMUMUZ GAYET İYİ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan; cari işlemler dengesindeki iyileşmenin dikkat çekici olduğunu, ayrıca bireysel krediler konusunda da gayet iyi durumda bulunulduğunu söyledi. The Grand Tarabya Otel'de düzenlenen Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonominin görünümüne ilişkin değerlendirmede bulundu. Cari işlemler dengesindeki iyileşmenin dikkat çekici olduğunu ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

‘AÇILAN KAPANAN ŞİRKET DURUMUNDA ÇOK DAHA İYİ DURUMDAYIZ’

"Geçtiğimiz aylarda yaşanan kur-faiz-enflasyon merkezli dalgalanmayı birileri milletimizin moralini bozma, umudunu kırma vesilesine dönüştürmeye çalışıyor. Halbuki sadece ekim ayında açılan ve kapanan şirket sayısına baktığımızda, önceki yıllardan çok daha olumlu bir orana ulaştığımızı görüyoruz. Zaman zaman yanlış iddialarla istismar edilen bireysel krediler konusunda da ülke olarak biz gayet iyi durumdayız"

‘DESTAN YAZIYORUZ’

Erdoğan, "Türkiye, demokrasisiyle, ekonomisiyle, güvenliğiyle hedeflerine doğru kararlılıkta yürümeye devam etmektedir. Türkiye'nin yönetimi, Türkiye'nin iktidarı, dış politikada destan yazmaktadır" dedi.
Kaynak: Cumhuriyet/ Dünya

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ