Art arda gelen elektrik zammı tepkilere neden olurken İYİ Parti'den, AKP'ye dikkat çeken bir gönderme geldi. Son bir ay içerisinde peş peşe gelen zam haberleriyle birlikte elektrik fiyatlarında yüzde 30 artış yaşandı.

'GEREKSİZ AMPÜLLERİ SÖNDÜRMENİN ZAMANI GELDİ’

Zam haberleri vatandaşın belini iyice bükerken, sosyal medyada da binlerce vatandaşın tepkisine neden oldu.Öte yandan zam kararlarına ilişkin İYİ Parti'den, AKP'ye dikkat çeken bir gönderme geldi.İYİ Parti'nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Elektrik’e %14,90 zam geldi. Gereksiz ampulleri söndürmenin tam vakti!" ifadelerine yer verildi.

Fiyatlar Katlamalı!.. 01 AĞUSTOS 2018 :%9-14 zam

Türkiye'deki vatandaşlar artık akşam saatlerinde zam haberi almaya alıştı. Dün akşam elektrik fiyatına yüzde 15 oranında zam yapıldı. Ağustos ayındaki elektrik zammı akşam saatlerinde duyurulmuştu. Buna göre konutlarda yüzde 9, sanayide ise yüzde 14 olmak üzere elektrik fiyatlarına zam yapılmıştı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre, konutlarda kullanılan elektriğin kilovatsaati yüzde 9,57 artış ile 29,578 kuruş olmuştu.

01 EKİM 2018: % 9-18 zam

2018 yılını kapatmadan bu tarihe kadar elektrik fiyatları bir kez daha artırıldı. Meskenlerde kullanılan elektriğe yüzde 9, sanayi için kullanılan elektriğe ise yüzde 18 oranında zam yapıldı.

01 TEMMUZ 2019: %14.9 zam
Tekrarlanan İstanbul seçimi sonrası elektrik fiyatı 1 Temmuz itibarıyla yüzde 14.98 zamlanmıştı. Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’nun (EPDK) yaptığı toplantı neticesinde, kamu ve özel sektör üretim şirketlerinin biriken maliyetlerinin tüketiciye yansıtılmasına karar verilmişti. Doğalgaz için de çift haneli zam yapılacağı tahmin ediliyor.

01 EKİM 2019 EKİM (BUGÜN): %14.9 zam

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), bugün itibarıyla elektriğe yüzde 14,9 zam yapılacağı bildirildi. EPDK'dan yapılan açıklamada, söz konusu fiyat artışında, bir önceki tarife dönemine göre Elektrik Üretim AŞ'nin (EÜAŞ) toptan satış tarifelerindeki değişimin en önemli etken olduğu kaydedildi.

ENERJİ ŞİRKETLERİNİN HİSSELERİ PRİMLİ

Elektrik tarifesine yapılan yüzde 14.9 zammın ardından enerji şirketleri hisselerine güçlü alım gelirken; en fazla yükselen hisselerden Akenerji yüzde 8, Enerjisa yüzde 5 civarı primli. Elektrik tüketimi yoğun çimento sektörü hisseleri ise düşüşte.

Kaynak: Yeniçağ /sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ