4248 görüntülenme12 Şubat 2020
AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'FETÖ'nün siyasi ayağı' açıklamalarına yanıt verdi. Konuşmasında CHP'yi ve partinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef alan Erdoğan 'FETÖ'nün siyasi ayağı Kılıçdaroğlu'dur' dedi. Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

‘KILIÇDAROĞLU’NU GENEL BAŞKAN YAPAN FETÖ’DÜR’

-Ana muhalefet lideri madem bu kadar istiyor. İşte buradan bugün FETÖ'nün siyasi ayağını açıklıyorum... FETÖ'yü suç örgünü ilan eden ve kararda imzası olan benim. FETÖ'yü temsil eden kurum ve şahısların saldırılarına herkes şahittir. CHP bu işin neresindedir? Baykal'ın genel başkanlıktan ayrılmasıyla CHP bu işin göbeğine yerleşmiştir. Kılıçdaroğlu kaset sorumluluğunu da üstümüze yıkmaya çalışmıştır... Seni oraya getiren FETÖ, ne konuşuyorsun.

‘BU ZAT VE EKİBİ OMURGAZSIZDIR’

-Bu zat ve ekibi omurgasızdır. Tek dertleri AKP'ye ve şahsıma zarar vermektir. Dershaneler kapatılırsa eğitimde sorunlar çıkacak demişlerdir ve bu meseleyi Anayasa Mahkemesi'ne taşıyarak FETÖ tarafında yer almıştır.”

‘BUNDAN ALA FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI OLUR MU’

-CHP ile FETÖ arasındaki ilişkinin görüldüğü bir diğer olay da Adana'daki MİT tırlarının durdurulmasıdır. Amacı Türkiye'yi Suriye'deki radikal gruplara silah gönderen bir ülke gibi göstererek uluslararası müdahaleye açık hale getirmektir. 15 Temmuz'dan sonra 'askerler her koşulda emre itaat eder' diyerek darbecilere hak vermiştir. Bundan ala FETÖ'nün siyasi ayağı olur mu?

İLKER BAŞBUĞ'A: RESMİ KIYAFETİ VARKEN BORUYU GÖSTERİYORDU

-Bitti mi daha bitmedi. Avukatlığına da Kılıçdaroğlu soyundu. Sırtında resmi kıyafeti varken boruyu gösteriyordu. Şimdi artık onlar yok. Şu an parlamentonun onlara desteği var ama bunun da kıymetini bilemedi. Ne gerekiyorsa biz bunu yapacağız. Başbakanın eşi başörtülü olduğu için GATA'daki Nejat Uygur'u ziyaret edemedi. Buralardan geldik. Neler çekti bu millet ya.”

İLKER BAŞBUĞ SİYASİ AYAK VAR DEMİŞTİ

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, geçen hafta özel bir televizyon kanalında bir programa konuk olmuştu.Haziran 2019'da TBMM'den geçirilen torba yasadaki “askerlerin özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünü açan” maddeyi hatırlatan Başbuğ, “26 Haziran 2009'daki kanun teklifini getiren siyasiler araştırılsın. FETÖ'nün siyasi ayağı yok dersek gerçek inkar olur” demişti.

TALİMATIYLA ORDUDA TASFİYE'

Öte yanda Asker kişilerin özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünü açan düzenlemede FETÖ’nün parmağı olduğunu işaret eden emekli Orgeneral İlker Başbuğ ile tekrar başlayan “siyasi ayak” tartışmaları sürerken 15 Temmuz Genelkurmay Çatı Davası’nın iddianamesinde de benzer bir tespitin yapıldığı ortaya çıktı.

‘FETÖ TALİMATIYLA ORDUDA TASFİYE’

Ankara Başsavcılığı, FETÖ’nün iktidara Meclis’te yasa değişikliği yaptırdığını, “Son olarak kendisine müzahir elemanların en az bulunduğu 1988 ve daha önceki yıllarda mezun olmuş subayları Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) tasfiye etmek için üç devreyi birden toplu olarak emekli edecek ve hizmet süresini 28 yıla indirecek kanuni düzenlemeleri siyasi otoriteye yaptırabilmiştir” ifadeleriyle iddianameye geçirdi. Ancak bu tespiti yapan savcılar, daha sonra görevden alındı.

FETÖ’CÜLERİ KİM GENERAL YAPTI?

İddianamede, “2013 yılı Yüksek Askeri Şura (YAŞ) sonrasında terfi eden generallerin neredeyse tamamının FETÖ mensubu olduğu” belirtilirken, “2013 YAŞ’ta terfi eden generallerin bir iki istisna hariç hepsi darbeye fiilen iştirak ettikleri için TSK’den ihraç edilmiş veya tutuklu durumdadır. 2011 ve 2012 yıllarında icra edilen YAŞ toplantıları neticesinde de durum aynı şekildedir. 2014 ve 2015 yıllarında albaylıktan Tuğg./Tuğa.lığa terfi ettirilen personelin yüzde 80’i ihraç edilmiştir” denilmişti.

Kaynak: Yeniçağ/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ