Genel
27 Eylül 2019 ( 289 görüntülenme )

Risk Ağır: 'HA BİRE İNŞAAT, DENETİM YOK'

İTÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk Eyidoğan,  Ankara'da deprem tehlikesinin arttığını belirtti.

İTÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, “5.7 büyük bir deprem değil… Marmara’da 7 ve daha büyük bir depremin olma olasılığı önümüzdeki 30 yıl içinde yüzde 65. Kuzey Anadolu fay hattı, Doğu Anadolu fay hattı, Ege Bölgesi ve çevresindeki yerler en tehlikeli yerler Marmara dahil. Ankara’nın da deprem tehlikesi arttı” dedi.

Esas konuşulması gerekenin İstanbul'un nüfusunu 20 milyona çıkarmaya çalışanlar olduğu gerektiğini belirten Eyidoğan şöyle devam etti:


'İSTANBUL NASIL BU HALE GELDİ'

"İstanbul’a denetimsiz yapı yapanlar, kamu arazilerini gereksiz bir şekilde imara açanlar, plansız ve denetimsiz bir şehri neden bu hale geldiğini sorgulamak yerine 5.7 büyüklüğünde bir deprem arkasından daha büyük bir deprem gelecek mi diye soruyorlar. Bir gün gelir. Onun ne zaman geleceğini bilemeyiz."

'HA BİRE İNŞAAT YAPILIYOR, DENETİM YOK PLAN YOK'

"Ha bire inşaat yapılıyor, ha bire nüfus artıyor, denetim yok, plan yok, İstanbul’un çevre düzeni planı yok, İstanbul’un birçok ilçelerinin doğru dürüst imar planı yok. Adalar’ın imar planı yok. Büyük deprem olduğu zaman bütün Marmara kıyıları Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova, Gemlik bütün bunlar olumsuz derecede etkilenecekler. Bütün bilimsel çalışmalar Marmara’da bir büyük deprem yaşanacağını gösteriyor. 7 ve daha büyük bir deprem olma olasılığı yüzde 65, önümüzdeki 30 yıl içinde."

"ANKARA'NIN DA DEPREM TEHLİKESİ ARTTI"
"Kuzey Anadolu fay hattı, Doğu Anadolu fay hattı, Ege Bölgesi ve çevresindeki yerler en tehlikeli yerler Marmara dahil. Ankara’nın da deprem tehlikesi arttı.”

NE YAPMALI?

Eyidoğan önerilerini de şöyle sıraladı:
“Türkiye’de afet politikalarının derhal değiştirilmesi lazım.
En tehlikeli bölgelerden başlayarak bir seferberlik ilan edilmesi lazım.
Bu konuda hem yasal hem de kurumsal yapının yeniden düzenlenmesi gerekiyor.
Yerel yönetimlere bugünkünden çok daha fazla yetki verilmesi ve sorumluluk verilmesi gerekiyor.
Ankara’dan kamu arazilerinin olur olmaz yerlerin imara açılmasına karşıyız.”

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ