Ana Sayfa
21 Ekim 2021 ( 2969 görüntülenme )

Uzman Açıklama 'Yarın Ne Olacak'

Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Faizleri 200 baz puan düşüren Merkez Bankası kararı sonrası piyasalar karıştı, dolar yüzde 2 arttı.

‘HALK DAHA DA FAKİRLEŞECEK’
Sürpriz faiz indirimini Yeniçağ’a değerlendiren Doğru Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, ekonomist Meriç Köyatası; “Bu kararla Enflasyon daha da azacak. Halk daha da fakirleşecek” dedi.

‘DOLAR 10 LİRAYI AŞAR’
Doların yılsonunu beklemeden 10 lira sınırını çok hızlı aşacağını öngören Köyatası; “Doları ve Euroyu tutabilene aşk olsun. Eğer kısa vadede Türkiye’ye çok yüksek miktarda (en az 10 milyar hatta 20 milyar dolar civarında) bir döviz girmezse dolar, yılsonunu beklemeden 10 lira sınırını çok hızlı aşar. Türkiye’nin CDS’i yükselir” ifadelerini kullandı. Meriç Köyatası’nın Yeniçağ’a yaptığı açıklamalar şöyle:

'BU NORMAL DEĞİL'
“Merkez Bankası’nın faizi iki puan indirmesinin hiçbir ekonomik açıklaması yok. Bu konuyu bir ekonomist olarak yine ekonomistler ve siyasetçilerle tartışmak yerine, bir psikiyatrist ile tartışmakta fayda var.

‘YA YABANCIYA SATIŞ YA DA TOPLUMSAL BASKI’
“Bu kararın ekonomik mantığı yok dedik. Peki ne olabilir? Ya yurt dışında birilerine söz verdiler. Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ya da bıyıklı yabancı diye tabir ettiğimiz Türkler… Bu kişilere daha önce yanan orman alanları, Türkiye’nin kalan son değerlerini düşük fiyattan satmak için Türk Lirasının değerini, varlıklarımızın değerini düşürüyorlar. Yurt dışından bol miktarda döviz gelip yüksek kurdan bozduracaklar. Ya da ekonomik krizi azdırıp iç kargaşa çıkartıp devlet gücü ve paramiliter güçleri kullanıp daha da baskıcı yönetimin dozunu artıracaklar.”

‘HALK DAHA DA FAKİRLEŞECEK’
“Bu faiz kararının ekonomiye etkisi ise… Enflasyon daha da azacak. Halk daha da fakirleşecek. Doları ve Euroyu tutabilene aşk olsun. Eğer kısa vadede Türkiye’ye çok yüksek miktarda (en az 10 milyar hatta 20 milyar dolar civarında) bir döviz girmezse dolar, yılsonunu beklemeden 10 lira sınırını çok hızlı aşar. Türkiye’nin CDS’i yükselir. Zaten şu anda devlet dolara yurt dışında yüzde 6.5 gibi tefeci faizi ödüyor. Bu rakam daha da artar. Türkiye’nin mevcut dış borcu, kamu sektörü, özel sektör katlanır. “

‘HAYIRLARA VESİLE OLMAYACAK’
“Ballı müteahhitler zaten şimdiden ellerinin ovuşturuyorlar. Elektrik, doğalgaz, akaryakıt fiyatları için tahminde bile bulunmak istemiyorum. Bu kararın arkasında mutlaka sezemediğimiz bir siyasi hamle var. Ama bu hamlenin hayırlara vesile olacak bir hamle olması mümkün değil.”

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ