Güvenlik
16 Kasım 2018 ( 3455 görüntülenme )

Ünlü Hukukçudan ağır yepki!.. 'BEN UTANIYORUM ONLAR UTANMIYOR'

Duayen hukukçu Turgut Kazan, Anadolu Kültür A.Ş.'ye yapılan operasyon hakkında, "Ne 12 Mart, ne 12 Eylül ne de FETÖ'nün Özel Yetkili Mahkeme'lerinde bu kadar utanç duymadım. Ben onların yaptığından utanıyorum, onlar yaparken utanmıyor" dedi.

RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına konuk olan Turgut Kazan, Anadolu Kültür A.Ş çalışanlarına ve yöneticilerine 'Gezi Parkı eylemlerini organize etme' suçlamasıyla yapılan operasyonu değerlendirdi.

TURGUT KAZAN: EĞER HUKUK DEVLETİYİM DİYORSANIZ…

Eski İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan ise "Bu gözaltıların hukukla ilgisi yoktur. Bırakın hukuku yasal düzenlemelerle de ilgisi yoktur." değerlendirmesini yaparken, "Siz eğer bir hukuk devletiyim diyorsanız gösterilen tepkileri de saygı ve hoşgörü ile karşılamalı ve dikkate almalısınız." ifadelerini de kullandı.

'NE 12 MART'TA NE 12 EYLÜL'DE NE DE FETÖ'NÜN MAHKEMELERİNDE BU KADAR UTANÇ DUYMADIM'

Duayen hukukçu Kazan, Prof. Turgut Tarhanlı'nın polis operasyonuyla gözaltına alınmasına da tepki gösterdi. "Bir hukuk fakültesi dekanı hiçbir demokratik ülkede bu şekilde gözaltına alınıp emniyete götürülmez." diyen Kazan, "Ben ne 12 Mart'ta ne 12 Eylül'de ne de FETÖ'nün Özel Yetkili Mahkeme'lerinde bu kadar utanç duymadım. Ben onların yaptığından utanıyorum onlar yaparken utanmıyor." diye konuştu.

NELER YAŞANIYOR?

Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Betül Tanbay, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Tarhanlı’nın da aralarında olduğu en az 10 kişi bu dün sabah saat 06.00'da yapılan ev baskınlarıyla gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 3 kişinin ifade işlemleri tamamlandı. Prof. Dr. Turgut Tarhanlı, Asena Günal ile Bora Sarı, ifadeleri alındıktan sonra yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı. Gözaltına alınan diğer kişilerin ifade işlemleri ise devam ediyor. Haklarında gözaltı kararı bulunan 7 kişi içinse yakalama kararı bulunuyor.

Operasyonun Anadolu Kültür AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın tutuklu bulunduğu soruşturma kapsamında olduğu öğrenildi. Gözaltına alınanlar Kavala ile hiyerarşik bir yapı içinde Gezi Parkı eylemlerini yaygınlaştırmaya çalışmakla suçlanıyor. Hakkında gözaltı kararı verilen kişi sayısının 20 olduğu belirtildi.

GÖZALTINA ALINAN İSİMLER

İstanbul Emniyet Müdürlüğünün yayımladığı basın bilgi notunda "Osman Kavala ile hiyerarşik bir düzen içinde hareket etmekle" suçlanan 20 kişiden gözaltına alınan 13'ünün isimleri şöyle: “Betül Tanbay, Turgut Tarhanlı, Yigit Ekmekçi, Hakan Altınel, Meltem Aslan Çelikkan, Asena Günal, Çiğdem Mater, Bora Sarı, Ayşegül Güzel, Hande Özhabeş, Filiz Telek, Yiğit Aksakoğlu, Yusuf Cıvır."

Söz konusu bilgi notunda "Kavala’nın Gezi Parkı olaylarını Türkiye geneline yaymak ve yurt genelinde kaos ve kargaşa ortamı meydana getirmek, bu şekilde cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya ve görevlerini yapmasına kısmen veya tamamen engellemeyi amaçladığı, Açık Toplum Vakfı ve Anadolu Kültür AŞ isimli vakıf ve şirketi kullanarak olayları finanse ve organize ettiği tespit edilmiştir" ifadesi yer alıyor.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ