Eğitim
26 Temmuz 2019 ( 314 görüntülenme )

Üniversite Tercihinde 5 ÖNEMLİ FAKTÖR!..

Üniversite adayları için 2019 yazının en yakıcı günleri olan tercih dönemi geldi çattı. Adaylar 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında tercihlerini ÖSYM’ye bildirebilecekler. Tüm yılı ve çoğu zaman daha da uzun bir süreyi kapsayan çalışmanın meyvelerini toplamak ya da hüsrana uğrama ihtimali arasında gelgitlerle dolu bir sürecin başlangıcı aynı zamanda tercih dönemi.

Bu süreçte herkesin bir hayali var. Tüm öğrenciler üniversiteye yerleşmenin hayali ile giriyor tercih sürecine. Ancak bu sürece dâhil olurken çok ta planlı ve bilinçli oldukları söylenemez.

‘YABNCI DİL TERCİH’

Yıldızın ilk ucunda “dil becerisi” geliyor. Artık üniversite adayları tercih edecekleri üniversitenin yabancı dilde eğitim veren ya da yabancı dil hazırlığı sunan bir okul olmasını bekliyor. Çoğu için tek bir dil yeterli değil. Bu nedenle ikinci hatta üçüncü bir dil öğrenebilecekleri bir ortam talep ediyorlar.

‘ULUSARASI İLİŞKİLERİ OLMALI’

Yıldızın ikinci ucu uluslararası bağlantılar. Üniversite adayları tercih edecekleri üniversitelerin Erasmus ya da benzeri uluslararası bağlantıları olmasını bekliyor. Hepsinin hayalinde üniversite hayatlarının bir yılını ya da bir dönemini yurt dışında geçirmek var. Üniversitelerimiz, özellikle de vakıf üniversitelerimiz bu konuda öğrencilerine tatmin edici seçenekler sunuyorlar. Sadece Erasmus, Socrates değil pek çoğu farklı ağlarla öğrencilerine dünyanın tüm kıtalarında değişim imkânı tanıyor.

‘İŞ BULMADA KOLAYLIK’

Bu konuda Türk Üniversiteleri hızlı adımlarla ilerliyor. Konseptinin tümünü girişimciliğe entegre etmiş okular kadar eğitiminin içerisine girişimcilik dersleri, iş yaşamına hazırlık çalışmaları ve geniş zorunlu ve gönüllü staj olanakları sunarak öğrencilerini iş ortamına hazırlamaya çalışan pek çok üniversite de mevcut.

‘MADDİ DESTEK’

Yıldızın dördüncü ucu üniversitenin öğrencinin eğitimine verdiği manevi destek kadar maddi destek verip vermediğidir. Özellikle vakıf üniversiteleri için öğrenciler burs imkânlarını derinlemesine araştırmakta, bursların kesilme koşulları içerikleri gibi konuları didik didik etmektedir. Türk Üniversiteleri bu konuda da kendilerini yıllar içinde oldukça geliştirmiştir. Vakıf üniversitelerinin
‘SOSYALORTAM’

Yıldızın beşinci ve son ucu ise üniversitenin sosyal ortamıdır. Üniversite adayları artık üniversite eğitimini yurt ve fakülteler arası yaşanan bir süreç olarak görmemekteler. Okul içerisindeki sosyal, sportif ve sanatsal etkinlikler belirleyici bir unsur haline geldi. Üniversitenin öğrencilerine ne gibi sosyal imkânlar sunduğu, üniversite öğrencilerinin ne kadar aktif olduğu, kaç kulüp ya da topluluk bulunduğu artık belirleyici birer unsur.

Tercih dönemi yaklaştıkça tercih yıldızınızın tüm uçlarını tek tek de değerlendirmeye devam edecek ve nihai kararınızı buna göre vereceksiniz.

Kaynak: İstanbul Gedik Üniversitesi

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ