Politika
10 Ağustos 2019 ( 298 görüntülenme )

'ÜLKEYİ TERK ETTİLER'

Fas'ın küçük bir köyünde gönüllü bir projeye katılan 37 kişilik grup içinde yer alan üç Belçikalı genç kadın şort giydikleri gerekçesiyle köyün ilkokul öğretmeni tarafından kafa kesme tehdidiyle karşılaştı ve ülkeyi terk etme kararı aldı. Geçen yıl aralık ayında iki İskandinav kadın turist Faslı cihatçılar tarafından kafaları kesilerek öldürülmüştü.

TEHDİT

Kadınların şantiye alanında şortlarıyla çalışırken çekilmiş görüntülerini sosyal medya hesabında paylaşan öğretmen, sosyal medyada İslam'a saygı göstermeyenlere ders verilmesi gerektiği iddiasıyla cihatçılara kadınların kafalarının kesilmesi için çağrı yaptı.

'FAS'A YENİ GRUP GÖNDERİLEMEYECEK'


Bunun üzerine üç Belçikalı Fas'ı terk etme kararı aldı. Bouworde'den de Fas'taki kampları iptal kararı geldi. Örgüt "Bize Fas'a yeni grup gönderilmemesi tavsiye edildi. Tavsiyeye uyup Fas'ta gelecekte yapacağımız kampların hepsini iptal ettik" dedi.

ŞÜPHELİ GÖZALTINDA

Bouworde, Faslı yetkililerin bu grubun güvenliğiyle ilgili garanti verdiğini, bunun üzerine diğer 34 kişinin kalmaya karar verdiğini aktardı. Sputnik'teki habere göre, gözaltına alınan 26 yaşındaki zanlının ise terör eylemine teşvik suçlamasından yargılanacağı açıklandı.

ŞORTLULARA DESTEK EYLEMLERİ

Facebook ve diğer sosyal medyada olaya yoğun tepki gösterilirken "YES WE SHORT!", "Herkese şort" gibi başlıklarla eylem örgütlendi. Fas'ın Kazablanka kentinin meşhur plajı, bugün Belçikalı kadınlara destek gösterisine sahne olacak.

Kaynak:Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ