20 Aralık gecesi yaşananlar gizemini koruyor. CHP'nin 20 Aralık gecesi yaşananların aydınlatılması için verdiği önerge AKP ve MHP oyları ile reddedildi. CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, hem 20 Aralık gecesi ile ilgili hem de ekonomide yaşanan son gelişmeleri değerlendirdiği bir tweet dizisi paylaştı.

‘DARPHANE AKP'NİN ARKA BAHÇESİ OLDU’
Algılarla ve rakam oyunlarıyla ekonomiyi düze çıkarmaya çalışan AKP, olmayan 19.1 milyar doları sattıktan sonra şimdi de 130 milyar liralık bir skandala imza attı." diye yazdı.

’70 MİLYAR ZARARDAN BİR GECEDE 60 MİLYAR KARAR NASIL GEÇTİ’
AKP'nin Merkez Bankası üzerinden operasyonlarının sürdüğünü belirten Karabat, "Swap hariç net rezervi 55,7 milyar dolarla rekor düşük seviyeye gerileyen Merkez Bankası üzerinden AKP’nin operasyonları devam ediyor. 30 Aralık’ta 70 milyar TL’lik rekor zararı olan MB, 31 Aralık’ta birdenbire 60 milyar TL’lik kâra geçti." bilgisini verdi.

‘PARA MI BASILIYOR’
Merkez Bankası'nın kara geçmesi için rezerv satışının olması gerektiğini vurgulayan Karabat, "130 milyar TL’lik artış için MB’nin döviz satışı gerekiyor. Ancak duyurulmuş bir döviz satışı olmadı. Sonuçta, büyük ihtimalle para basılıp Merkez Bankası’na aktarıldı. Ekonomide kontrolü kaybeden AKP, sıkıştığı an hemen Darphane’ye para basma talimatı veriyor. 130 milyar TL’lik para aktarımı ile yüzde 36’lık resmi enflasyon yukarı yönlü hareketini sürdürecektir" ifadelerini kullandı.

‘MERKEZ BANKASININ PARASINI HAZİNEYE AKTARACAKLAR’
Merkez Bankası'nın bir sonraki hamlesi için Karabat, "Merkez Bankası kâra geçince bu paralar Hazine’ye aktarılacak. Hazine’nin 3 aylık finansman programında borçlanma dışı kaynak olarak 78 milyar TL’lik gelir hedefleniyor. Bu gelir de Merkez Bankası’ndan gelecek." dedi.

‘PARA BASARAK KAR OLMAZ, ÜRETEREK KAR OLUR’

AKP'nin oyunlarına dikkat çeken Karabat kritik uyarılarda bulundu, "AKP, Merkez Bankası ile Hazine’yi bilanço oyunları ve para basarak kârda gösteriyor. Oysa bir ülkenin kasası üreterek kâra geçer. AKP ise tüketerek kaynaklarımızı yok ettiği gibi, gelecek nesillerin borç yükünü de artırıyor." diye yazdı. Karabat açıklamasını şu sözlerle tamamladı:

‘BU HESAP SORULACAK’
AKP'li Erdoğan’ın akıl hocası, bulduğu her fırsatta Atatürk ve Cumhuriyete kin kusan Şevki Yılmaz boşuna; “Kamuda ne varsa satalım, bunlara bırakmayalım.” demiyor.
Ama sözümüz söz! Bu vurgun düzeni bitecek ve yapılanların hesabı sorulacak.”

Kaynak: ÖK/KRT TV

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ