İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Hasan Toktaş, sosyal medya hesabından çok konuşulacak bir iddia ortaya attı. Toktaş’ın beyanına göre Gemlik’teki 4200 dönümlük parsel Varlık Fonu’na devredildi Toktaş’ın ifadelerine göre, Hazine ve TSK’ya tahsisli arazi Varlık Fonu’na devredildi. Toktaş’ın konu hakkındaki ifadesi şöyle;

‘EN KIYMETİ ARAZİ VARLIK FONUNA GİTTİ’
“Burası bir kısmına yerli otomobilin yapılacağı, Türkiye’nin en kıymetli arazilerinden olan Gemlik’teki 4200 dönümlük parsel. Hazineye ait ve TSK'ya tahsisli bir arazi. Bugün itibariyle Varlık Fonuna devredildi... Acaba hangi Londra Bankerine borç karşılığı ipotek edilecek? “

FONUN BORÇLARI KATLANIYOR

Yeniçağ’da aynı konuda yayımlanan habere göre, Türk Hava Yolları, Türk Telekom, Ziraat Bankası, Halkbank, BOTAŞ ve PTT başta olmak üzere çok sayıda kuruluşu bünyesinde bulunan Türkiye Varlık Fonu'nun 1 yılda 2 kat artarak 75 milyar TL'ye ulaştığı ortaya çıktı. Kamunun gelir getirici en önemli kurumlarını bünyesinde bulunduran Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başında olduğu Türkiye Varlık Fonu, borcunu bir önceki yıla göre yaklaşık iki katı artırarak 75 milyar TL’ye çıkardı. CHP’li Özel, “Varlık değil borçlanma fonu oldu” dedi.

ŞAHISLARA 500 MİLYAR TL KREDİ VERİLDİ
Kanun gereği geçen yılın ekim ayında TBMM’ye sunulması gereken Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) ait 2018 Yılı Denetim Raporu, yedi ay gecikmeli olarak teslim edildi. Devlet Denetleme Kurumu’nun raporuna göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başında bulunduğu fon, kamunun önemli birçok kuruluşunu bünyesinde bulundurmasına rağmen, borcunu bir yılda neredeyse ikiye katladı. Varlık Fonu’nun talep eden kuruluşlara ve şahıslara verdiği borçlar da raporlarda kendisine yer buldu. Edinilen bilgiye göre, TVF, 2018’de tam 641 milyar TL’lik avans ve kredi kullandırdı. Bunun 500 milyar TL’si kişilere verilen kredileri oluşturdu. Bu borçların kimlere verildiği ise raporda yer almadı.

RAPORLARI ALTI AY SONRA TESLİM ETTİLER

Kanunda yer alan son tarihten yedi ay sonra TVF’nin denetim raporlarının TBMM’ye sunulmasının nedeni de yine bu raporlarda ortaya çıktı. Raporlara göre Cumhurbaşkanlığı tarafından geçen temmuzda denetim için Devlet Denetleme Kurulu’nda talimat gönderildi. Ancak TVF, mali tablolara ilişkin bağımsız denetim raporlarını, Devlet Denetleme Kurumu’na teslim etmedi. Buna gerekçe olarak ise “Henüz hazır değil” denildi. Uzun uğraşlar ve kurumlar arası yazışmalardan sonra Cumhurbaşkanlığı’nın talimatı, TVF tarafından altı ay sonra yerine getirildi. Devlet Denetleme Kurumu’nun raporu, ocaktan sonra hazırlanmaya başlandı.

‘BORCUN KATLANDIĞI YIL YÖNETİM HİÇ TOPLANTI YAPMADI’
Denetim Raporu’nda, milyarlarca TL’lik kaynağı elinde bulunduran TVF yönetiminin bir türlü toplantı yapmadığı da bildirildi. Buna göre aralarında Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanı sıra Rifat Hisarcıklıoğlu, Fuat Tosyalı, Yiğit Bulut gibi isimlerin bulunduğu yöneticiler, iki katı borç artışının yaşandığı 2018 yılı faaliyet dönemine ilişkin hiç toplantı yapmadı.

ÖZGÜR ÖZEL: FON, ‘PARALEL HAZİNEYE’ DÖNÜŞTÜ

Raporu incelediğini belirten CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Rapor, TVF’nin varlık yaratmak yerine borç yaratan bir yapılanma haline geldiğini ve adeta bir paralel hazineye dönüştüğünü ortaya koydu. Elimizdeki bilgiler fonun, Hazine garantisiyle 34 milyar TL’lik borç ürettiği yönünde” dedi. Şirketin 2018 yılı faaliyet dönemine ilişkin mevzuata rağmen 2019 yılının ilk 3 ayında olağan genel kurul toplantısı gerçekleştirilmediğine dikkat çekti. Özel’in değerlendirmeleri şu şekilde;

‘BAŞKAN ERDOĞAN, VEKİLİ BERAT ALBAYRAK
“Kuruluşundan bu yana mevzuata aykırı iş ve işlemler yapan bir şirketten söz ediyoruz. Başkanlığını Tayyip Erdoğan’ın, başkanvekilliğini Berat Albayrak’ın yaptığı bir şirketin denetim süreci başta olmak üzere neredeyse tüm faaliyetlerinde kanunun etrafından dolandığı anlaşılmaktadır. Aynı zamanda yürütmenin başı da olan şirketin başının kanun tanımaz, hukuk tanımaz bir yönetim sergilediğini gözler önüne sermektedir.”

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ