Politika
23 Mayıs 2020 ( 1740 görüntülenme )

TÜİK'e 'Yeni Başkan'

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı’na, Başkan Yardımcısı Muhammed Cahit Şirin atandı. TÜİK’ten yapılan duyuruya göre, Kurumun Başkan Vekili Yinal Yağan da Sümer Holding’e Genel Müdür olarak atandı.

ERDOĞAN NİKAH ŞAHİDİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nikah şahitliğini yaptığı Muhammed Cahit Şirin, TÜİK Başkanı olarak atandı. Şirin geçtiğimiz yıl Emine Erdoğan’ın Özel Kalem Müdürü Elif Esen’le evlenmişti. Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) yapılan açıklamaya göre, kurumun Başkan Vekili Yinal Yağan, Sümer Holding’e Genel Müdür olarak atanırken Başkan Yardımcısı Muhammed Cahit Şirin ise TÜİK Başkanlığına vekaleten getirildi.

EMİNE ERDOĞAN’IN ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ

Şirin, 1984 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Konya’da tamamladı. Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra Ford, BP, Abbott gibi uluslararası firmalarda uzman ve yöneticilik pozisyonlarında görev yaptı. 2018 yılında TÜİK’te göreve başlayan Şirin, en son başkan yardımcılığı görevini yürütüyordu. Şirin, Kadın ve Demokrasi Derneği’nde (KADEM) yönetim kurulu üyesi olarak çalışan ve daha sonra Emine Erdoğan’ın özel kalem müdürü olan Elif Esen’in eşi.

BAŞKAN YARDIMCISI GÖREVDEN ALINMIŞTI
TÜİK Başkan Yardımcısı Musa Yılmaz, 16 Mayıs’ta Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile görevinden alınmıştı. 2018 yılında TÜİK Başkan Yardımcısı Enver Taştı da görevden alınmış, yüksek enflasyon rakamından kaynaklandığı iddia edilmişti.

Kaynak: Yeniçağ/ Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ