Güvenlik
17 Ekim 2018 ( 4018 görüntülenme )

Ortalık karışıyor... 'KANITLARI BANA GÖNDERİN'

ABD Başkanı Donald Trump ABD ve dünya gündemine ilişkin sorulara yanıt verdi. AP, Donald Trump ile gerçekleştirdiği mülakatta Başkan'a, Suudi Kralı Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman'la (MbS) telefonda ne konuştuğunu sordu.


ABD Başkanı Donald Trump AP'ye yaptığı açıklamada,  Washington'ın terörle mücadelede Suudi Arabistan'a ihtiyaç duyduğunu belirtti.

‘TÜRKİYE’DEN KANITLARI İSTEDİM’

 "Kaşıkçı'ya ne olduğunu muhtemelen hafta bitmeden öğreneceğiz" diyen Trump ayrıca, "Kaşıkçı'nın kaybolmasıyla ilgili olarak Türkiye'den varsa video ve ses kaydı istedim" dedi.

‘KAŞIKÇI YÜZÜNDEN SUUD’LA UZAKLAŞMAK İSTEMİYORUZ’

Trump, Suudi Kralı ve Prensi'nin, Kaşıkçı'nın kaybolmasına ilişkin bilgileri olduğu iddiasına yönelik yalanlamalarının doğruluğuna inandığını ifade etti. Trump, Fox Business'e yaptığı açıklamada da "Kaşıkçı meselesi yüzünden Suudi Arabistan'dan uzaklaşmak istemiyoruz" dedi.

Daha önce Kaşıkçı vakası yüzünden Suudi Arabistan'a 110 milyar dolarlık silah satışını kısıtlayamayacağını söyleyen Trump şu şekilde yanıt verdi:

'KONU HAKKINDA HİÇBİR ŞEY BİLMİYORLAR'

"Veliaht Prens kendisi ve babasının bu konuda hiçbir şey bilmediğini söyledi. Ve bu çok önemliydi. Onunla (Dışişleri Bakanı) Mike Pompeo oradayken konuştum. Dün (15 Ekim) kralla, bugün (16 Ekim) veliaht prensle konuştum; neler olup bittiğini bilmek istiyordum. Ve bana çok güçlü şekilde söyledi ki, kendisi ve babası bunun hakkında hiçbir şey bilmiyor, ama ortaya çıkarmak için çok büyük bir soruşturmayı zaten başlatmışlar. Yani cevaplar yakında gelecek."

Kral Selman'la görüşmesinin ardından yaptığı ilk açıklamada, ABD Başkanı'nın izlenimi, Suudi Kralı'nın serseri katillerin işi olduğunu düşündüğü yönündeydi. AP'nin "Bu sohbetlerde serseri katiller fikrini gündeme getirdiler mi" sorusu üzerine Trump şunları söyledi:

'EMİRLERİN DIŞINA ÇIKANLARIN İŞİ'

"Sanırım bir kavram olarak getirdiler. Bugün o kadar çok hissetmedim, ama dün babayla konuşurken bana öyle geldi ki, bunu o yapmamış. Bu konuda bilgisi yoktu ve serseri katiller kavramından söz ediyor gibiydi. Ama bilemiyorum. Bence soruşturma bir cevaba götürecek. Ve onlar da çok titiz bir soruşturma yürütecek. Türkiye ile birlikte çalıştıklarına inanıyorum."

'PRENSLE DEĞİL KRALLA GÖRÜŞTÜM'

Gazetecilerin, 'Ama bunu (serseri katilleri) o gündeme getirmedi mi? Yoksa sohbetinizin ardından sizin ortaya attığınız bir şey miydi' diye ısrar etmesi üzerine Trump, "Sadece bir kavram olarak. Hayır, bu sadece benim kralla konuşmamdan hissiyatımdı, veliaht prensle değil, kralla…" dedi.

Trump'a, "Kral ve Veliaht Prens'e inanıyor musunuz? Bu konuda onları güvenilir buluyor musunuz? 'Artık ABD- Suudi Arabistan ilişkilerinin yeniden değerlendirilmesi, başka türlü yürütülmesi gerektiğine' dair pek çok yorum geliyor, çoğu açıdan sizin müttefikiniz olan Cumhuriyetçi Senatör Lindsay Graham de bu yönde görüş bildirenlere dahil. Siz ne düşünüyorsunuz" sorusunu yöneltildi. Trump soruya şu şekilde yanıt verdi:

‘SUUD İDDİALARI ÇOK GÜÇLÜ YALANLIYOR’

"Ne olup bittiğini bulmalıyız ve onlar çok büyük bir soruşturma yürütüyor. Türkiye de öyle. Bunu birlikte de yapıyorlar. Umarım bir yanıt bulacaklar. Benim söyleyeceğim şey, bildiklerine dair yalanlamalarını çok güçlü yaptıkları."

'SORUŞTURMA 2 HAFTADA TAMAMLANACAK DEDİLER'

Suudilerin takvim verip vermediği sorusu üzerine "Ben diyeyim, bir hafta. Bu benim izlenimim. O bana 2 hafta dedi. Ama bir haftadan kısa sürede yapmaya çalışacaklar."

' SUUDİ ARABİSTAN'DAN UZAKLAŞMAK İSTEMİYORUZ'

Trump, Fox Business Network'ün sorularına verdiği yanıtta da, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Konsolosluğu'nda kaybolmasına ilişkin soruşturma nedeniyle Riyad yönetiminden uzaklaşmak istemediklerini kaydetti.

Sputnik'in aktardığı habere göre Trump, Washington'ın terörle mücadelede Suudi Arabistan'a ihtiyaç duyduğunu da belirtti.

‘TÜRKİYE’DEN KANITLARI İSTEDİM’

 "Kaşıkçı'ya ne olduğunu muhtemelen hafta bitmeden öğreneceğiz" diyen Trump ayrıca, "Kaşıkçı'nın kaybolmasıyla ilgili olarak Türkiye'den varsa video ve ses kaydı istedim" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet/ Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ