ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye ve ABD arasında Suriye konusunda varılan anlaşmaya ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini sosyal medya hesabında duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Görüşmemizde köklü ve sağlam temellere dayanan Türk-Amerikan ilişkilerini güçlendirmek için attığımız karşılıklı adımlardan duyduğum memnuniyeti kendileriyle paylaştım" dedi.

‘TRUMP’LA GÖRÜŞTÜ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ile telefonda görüştü. Erdoğan telefon görüşmesi ile ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Başta Suriye’nin kuzeyinde tesis edeceğimiz ‘Güvenli Bölge’ çalışmaları olmak üzere, bölgemizin huzur, refah ve istikrara kavuşması için ortak çabalarımızın sürmesini temenni ediyorum.” dedi.

Erdoğan görüşmenin ardından sosyal medya hesabından görüşmeye ilişkin açıklama yaptı. Erdoğan’ın açıklamalarında şu ifadeler yer aldı:

‘MEMNUNİYETİMİ DİLE GETİRDİM’

“ABD Başkanı Sayın @RealDonaldTrump ile gerçekleştirdiğimiz telefon görüşmesinde ikili meselelerin yanı sıra Fırat’ın doğusunda kurulması planlanan güvenli bölge hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Görüşmemizde köklü ve sağlam temellere dayanan Türk-Amerikan ilişkilerini güçlendirmek için attığımız karşılıklı adımlardan duyduğum memnuniyeti kendileriyle paylaştım. Başta Suriye’nin kuzeyinde tesis edeceğimiz GÜVENLİ BÖLGE çalışmaları olmak üzere, bölgemizin huzur, refah ve istikrara kavuşması için ortak çabalarımızın sürmesini temenni ediyorum.”

ERDOĞAN’DAN TRUMP’A: ‘SAYIN BAŞKAN…’

Öte yanda, Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine Twitter üzerinden yazdığı, "Sayın Başkan, insanlığın baş düşmanı terörizmi yendiğimizde daha fazla can kurtarılacak. Bu ortak çabanın bölgemizde barışı ve istikrarı destekleyeceğinden eminim" mesajına da Twitter hesabından yanıt verdi.

TRUMP’TAN ERDOĞAN’A: ‘TERÖRİZMİ YEN’

Trump, söz konusu mesajı alıntılayarak, "TERÖRİZMİ YEN" mesajını paylaştı.

‘ERDOĞAN BİLGİ VERDİ’

ABD Başkanı Donald Trump, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuştum. Bana (Suriye'nin kuzeydoğusunda) küçük çaplı keskin nişancı ve havan saldırısının hızlıca geri püskürtüldüğünü söyledi. O (Erdoğan) ateşkesin ya da duraklamanın işe yaramasını çok istiyor" açıklamasında bulundu.

‘HER İKİ TARAFTA DA İYİ NİYET VAR’
Trump, "Her iki tarafta da iyi niyet var ve başarı için bu iyi bir fırsat. ABD, petrolü güvence altına aldı ve IŞİD savaşçıları da Kürtler ve Türkler tarafından güvence altına alındı. Bazı Avrupa Birliği ülkelerine her zaman bildirimde bulundum ve ilk defa kendi ülkelerinden gelen IŞİD savaşçılarını almaya niyetliler. Bunlar iyi haberler ama biz onları yakaladıktan sonra yapılması gerekirdi. Yine de iyi bir ilerleme kaydedildi" ifadelerini kullandı.

SEVİYESİZ MEKTUBA KARŞILIK YOK

Ankara’da sert tepkiyle karşılaşan Başkan Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı 9 Ekim tarihli mektup, ABD’nin de gündeminde. Başkan Trump aslında Erdoğan’a bir mektup yazdığını ilk olarak Çarşamba günü İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile yaptığı ortak basın toplantısında gündeme getirmişti. Daha sonra Beyaz Saray’da Kongre liderleriyle Türkiye ve Suriye’yi görüşmek üzere bir araya gelen Trump mektubun fotokopilerini Kongre liderlerine dağıttı.

TRUMP'TAN ERDOĞAN'A: 'SERT ADAM OLMA APTAL OLMA'

Başkan Trump’ın Çarşamba günü öğle saatlerinde İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile düzenlediği ortak basın toplantısına Türkiye’nin Suriye harekatı damga vurmuştu. Trump basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir mektup yazdığını söyledi, “Erdoğan’a yazdığım mektubu bazılarınız gördü” dedi.

‘TRUMP: ‘ÇOK ETKİLİ BİR MEKTUP’

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ