Ankara’da 9 kişinin öldüğü tren kazasının olduğu hattı seçim için sinyalinazyon sistemi olmadan açan TCDD Genel Müdürlüğü, soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’a gönderdiği yazıda, yine tutuklu Tren Teşkil Memuru Osman Yıldırım’ı suçladı.

TCDD YHT Ankara Gar Müdürlüğü tarafından savcılığa gönderilen bir yazıda, makasçı Yıldırım’ın “İşbaşı ve intibak eğitimi eksik olan personel çalıştırılmayacak” şeklindeki emri okuyup imzaladığı, “eğitim eksikliği konusunda da geri dönüş yapmadığı” savunuldu.

TCDD: ‘EĞİTİM VERDİK AMA İMZALAMAYI SEHVEN UNUTTUK’

Makasçı Osman Yıldırım’ın “Bana elektrikli makas eğitimi verilmedi” demesinden sonra “eğitim verildi, sehven imzalatmayı unuttuk” diye tutanak tutan TCDD, bu kez de Yıldırım’ı “kendi eğitim eksikliğini bildirmediği” gerekçesiyle suçladı.

MAKASÇIYI TUTUKLADILAR

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 13 Aralık 2018’de Marşandiz istasyonunda meydana gelen yüksek hızlı tren kazasına ilişkin yürütülen soruşturmada, aralarında tren teşkil memuru (makasçı) Osman Yıldırım’ın da bulunduğu 3 TCDD çalışanı tutuklanmıştı.

Kazaya, makaşçı Yıldırım’ın H1’den gitmesi gereken YHT’nin makası değiştirmediği için H2’ye geçmesinin neden olduğu öne sürülmüştü. Soruşturma kapsamında, TCDD Bölge Müdürü, Ankara YHT Müdürü ile yardımcıları da şüpheli olarak ifade vermişti.

‘EĞİTİM ALMADIM’ DEMİŞTİ

Makasçı Yıldırım, savcılıktaki ifadesinde kazaya neden olduğu iddia edilen makas değişikliğine ilişkin, “Daha önce panodan elektrik kontrollü S makas işleyişini görmemiştim. Eğitimini de almadım” demişti. Bu ifadesinden 2 gün sonra, ihmal iddialarıyla gündeme gelen TCDD yönetimi, bir skandala imza atarak, “Yıldırım’a eğitim verildiği ancak buna ilişkin evrakın imzalattırılmasının sehven unutulduğu” şeklinde bir tutanak tuttuğu ortaya çıkmıştı.

GÖREVDE DEĞİLKEN MÜDÜR İMZA ATMIŞ

TCDD’nin bu kez de yeni bir skandala imza attığı anlaşıldı. Soruşturma kapsamında geçen salı günü şüpheli listesine eklenerek ifadesi alınan YHT Gar Müdürü Talip Ünal imzasıyla savcılığa gönderilen bir yazıda, yine makasçı Osman Yıldırım suçlandı. Savcılıktaki ifadesinde, Yıldırım’a eğitim verildiğine ilişkin sonradan tutulan tutanağa, görevde olmadığı halde imza attığını itiraf eden Gar Müdürü Ünal imzalı yazıda, kazadan 4 gün önce tren trafiklerinde değişiklik yapılmasına ilişkin bazı açıklamalar yer aldı.

‘EĞİTİM EKSİKLİĞİNİ NİYE BİLDİRMEDİN’

Yazıda, Ankara YHT Gar’da geçici görevle çalışan makasçı Osman Yıldırım, 6 Aralık tarihinde “İşbaşı ve intibak eğitimi eksik olan personel çalıştırılmayacak, eğitiminin tamamlanmasından sonra görev verilecektir” ibaresinin bulunduğu yazıyı imzaladığı ancak buna karşın, “eğitim eksikliği konusunda geri dönüş yapmamakla” suçlandı.

Yazıda, Yıldırım’ın 6 Aralık tarihinde makas buton mekanizmasını da kullandığı iddia edildi. TCDD’nin ise, eğitim eksiği olup olmadığını bilmeden, Samsun’dan geçici görevle gelen Yıldırım’a kaza günü neden görev verdiği sorusu ise yanıtsız kaldı.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ