Barış Terkoğlu Cumhuriyet’te yazdı ve Merve Kavakçı meselesini Türkiye’nin gündemine taşıdı. ‘İki yıl öncesine kadar Kavakçı ABD vatandaşıydı’ diyen Terkoğlu’nun konuyla ilgisi yazısından öne çıkan başlıklar şöyle:

‘ABD VATANDAŞI OLDU, VEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLDÜ’

“16 Mayıs 1999 tarihli Resmi Gazete’de yazıyor. Kavakçı, 5 Mart 1999 tarihinde, yani henüz milletvekili seçilmeden, Türk Devletine bildirimde bulunmadan “Amerika Birleşik Devletleri’nin çıkarları için çalışacağına” yemin ederek ABD vatandaşı olmuştu. Vekilliği de vatandaşlığıyla düşmüştü. 2 yıl önce yeniden Türk vatandaşı olup ardından büyükelçi yapılana kadar, durum bundan ibaretti. “

‘ÜLKESİNİ ABD’YE ŞİKAYET EDİYOR’

Bu aralıkta Merve Kavakçı’nın ABD faaliyetlerine bakın. Erdoğan “Kendi ülkesini yurtdışındaki birtakım güçlere şikâyet eden, ihbar edenlerle mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” diyor ya... Kavakçı, ABD’de tam da bunu yaptı. “Türkiye ve İsrail’de Müslümanlara işkence edenlerin tavırlarını değiştirmeye çalışıyoruz” diyen Kavakçı, Gülen’e referans olan eski CIA’cı Graham Fuller’le bile yan yana geliyordu.

1988’de evlendiği Ahmed Abushanab da 1999’da evlendiği Bekir Yıldırım da ABD vatandaşıydı. Hatta Türkiye ile ilgileri de yoktu. Yani Kavakçı’nın “ABD’ye mecburiyetten gittiği” zorlama duruyor. Belki Türkiye’ye görevlendirmeyle gelmiştir!”

‘ŞEYH NAZIM KIBRISİ’NİN MÜRİDİ BÜYÜKELÇİ’

“Mesele sadece sülale değil… Türban gözümüze perde oldu” diyorum ya, Kavakçı’nın Ağustos 2000’de bir otel suitinde Şeyh Nâzım Kıbrısi’nin dizinin dibindeki mahcup duruşunu tartışıyoruz. Ama MİT ve Genelkurmay Başkanlığı kayıtlarında Şeyh Nâzım’ın ajan olduğunun yazdığını, müridinin hem de Malezya gibi özel seçilmiş bir ülkeye nasıl elçi yapıldığını konuşamıyoruz. Kardeşi Ravza Kavakçı vekil olunca “cihadın mübarek olsun” diye seslenmesine İslamcılar vuruluyor. “Türbanlı vekilliğin cihatla ne ilgisi var” diyemiyor. “

‘PEYDAMBERLİK İDDİASI’

“ABD’nin sapkın İslamcısı Elijah Muhammed için Merve Kavakçı, Akit’te 12 Eylül 2008’de şu satırları yazmıştı: “Daha sonraları peygamberlik benzeri bir statü iddiasına soyunmuş olmasına rağmen, Elijah Muhammed’in Amerika’da İslamın yayılmasına hizmeti göz ardı edilemez.” Türbana bakan İslamcılar, “Hazreti Muhammed’den sonra kendisini peygamber ilan eden biri nasıl İslama hizmet eder” sorgulamasını yapamıyor.

Öyle görülüyor ki Kavakçılar’ın devlete yerleşmesi bir sülale ihyasından ibaret değil. Türkiye’de siyasal İslamcılık aslına rücu ediyor.

KAVAKÇI AİLESİ

Merve Kavakçı’nın kızı Mariam Kavakçı’nın ardından diğer kızının da Cumhurbaşkanlığı kadrosunda olduğu ortaya çıktı. Kavakçı’nın kızı Fatma Gülham Abusahanab’ın Türkiye’deki programlarda Cumhurbaşkanlığı danışmanı yurtdışında ise Cumhurbaşkanlığı Uluslararası İlişkiler Uzmanı olarak tanıtıldığı görüldü.

Fazilet Partisi eski milletvekili Merve Kavakçı, geçen yıl Kuala Lumpur Büyükelçisi olarak atandı. Kavakçı’nın ablası Ravza Kavakçı Kan, 3 dönemdir TBMM’de İstanbul milletvekili olarak görev yapıyor. Ravza Kavakçı Kan bir dönem AKP Genel Başkan Yardımcılığı görevini de üstlendi. Merve Kavakçı’nın eski eşi Ürdün asıllı ABD vatandaşı Ali Ahmad Abushanab ile evliliğinden olan Mariam Kavakçı Cumhurbaşkanı danışmanlığına atandı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ