Yargıtay’ın tören davetini geri çeviren 51 baronun yanı sıra Yargıtay içinden de töreni boykot edecek isimlerin olduğuna ilişkin haberler, Ankara’da bu yıl yargı ile siyaset arasındaki 'gerilimli ve bağımlı ilişki'nin Türkiye’de büyük sorunlara yol açacağı yorumlarını da beraberinde getirmişti. Bu sorunların önlenmesi için de Yargıtay yönetimine "Siz de katılmayın" çağrısı gün geçtikçe çoğalıyor.

‘ALATURKA BAŞKANLIK’

Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Türkiye’de yargı bağımsızlığı adına 'vahim' gelişmeler yaşandığını belirterek, Adli Yıl Açılış Töreni'nin 2016’dan beri Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılmasının bu gelişmelerin önünü açtığını savundu. Türkiye’de cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilirken, cumhurbaşkanının aynı zamanda bir partinin genel başkanı olabildiğini hatırlatan Hikmet Sami Türk, bu durumu "Alaturka başkanlık" olarak tanımladı.

‘YARGI BİR SİYASİ PARTİ BAŞKANININ AYAĞINA GİTMEZ’

Hikmet Sami Türk, "Türk usulü yani alaturka başkanlık, yargı açısından büyük sıkıntıdır. Yargıtay, adli yıl açılış törenini Cumhurbaşkanlığı’nda yaparak yargıyı bir parti genel başkanının ayağına götürüyor. Yargıyı tek adam rejimine teslim ediyor. Yargı, bir partiye bağlıysa, yargı bağımsızlığı topyekün ortadan kaldırılıyor" eleştirisini dile getirdi. Türk ayrıca, "Yargıtay yönetimi ne yapsın etsin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aynı zamanda AKP Genel Başkanı olduğunu da hatırlasın" ifadesini kullandı.

‘DÜNYADA BÖYLE BİR TÖRENİN ÖRNEĞİ YOK’


Bir dönem İstanbul Barosu başkanlığı da yapmış olan avukat Turgut Kazan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki tören için "Dünyada örneği yok" derken, Yargıtay’a "Boykot kararı alan baro sayısı 51’e çıktı. Ne yaptığınızı bir kez daha gözden geçirin" çağrısında bulundu. Kazan, Yargıtay yönetimine "12 Eylül’de bile hiçbir yürütme organı temsilcisi adli yıl açılış töreninde konuşmadı. Yargı, Kenan Evren’i reddetmişti. Gerçeklere uyanın. Yargıyı saraya teslim etmekten vazgeçin" dedi.

‘FEYZİOĞLU DA BEŞTEPE’YE TAŞINSIN OZAMAN’

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki töreni boykot eden baro sayısı arttıkça, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun Saray’da konuşma yapacak olmasını 'demokratik bir açılım' gibi sunma çabasını eleştiren Kazan, "Adalet Bakanı olacağını zannediyor, yargıyı kurtaracağını düşünüyor. Metin Beştepe’ye taşınsın" diyerek Feyzioğlu'nu eleştirdi.

Kaynak: DW Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ