İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Aytun Çıray, iktidarın planladığı ‘nöbetçi bakan’ uygulamasıyla ilgili, "Ne olacak nöbetçi bakan olunca? Gece tansiyon mu ölçtüreceğiz Sağlık Bakanı’na?” ifadelerini kullandı.

‘NÖBETÇİ BAKAN TANSİYON MU ÖLÇECEK’

Başkanlık sistemi sonrası bakanlarla milletvekilleri arasındaki bağın kopmasına AKP’li isimlerin bile tepki gösterdiğini belirten Çıray, “Bir pansuman tedavisi olarak konmuş. Ne olacak nöbetçi bakan olunca? Gece tansiyon mu ölçtüreceğiz Sağlık Bakanı’na? Seçilmiş milletvekillerini kabul etsinler ve taleplerini yerine getirsinler. Asıl önemli olan nokta bu” şeklinde konuştu. Aytun Çıray’ın NTV canlı yayınında yaptığı açıklamalarından satır başları şöyle:

‘GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEMİ GETİRECEĞİZ’

“Ben Millet ittifakında en ufak bir sorun görmüyorum. İttifak sıradan bir koalisyon anlayışı üzerine kurulmadı. İttifak bir ilke üzerine kuruldu. O ilke de Türkiye’nin yeniden anayasal devleti inşa etme iddiası. Ayrıca 21. Yüzyıla uygun güçlendirilmiş bir parlamenter sistemi inşa etmek. Bu ilkelerde bir ayrılık olmadığı sürece ittifakta bir ayrılık görmüyorum."

"TBMM İŞLEVİNİ KAYBETTİ"
"Şu andaki TBMM işlevini kaybetti. Yani TBMM’nin denetleme yetkisi elinden alınmışsa ve meclislerin varoluş nedeni olan bütçeyi yapma yetkisi elinden alınmış ve çok önemli konuları tartışamıyorsa, önergeler reddediliyorsa, biz şekli bir meclisin açılışını yapıyoruz. Meclis’te olsa olsa, basın bürosunda yaptığımız basın toplantılarını meclis kürsüsünde yapıyor olacağız. Türkiye’nin güçlü parlamenterlere ihtiyacı var. Parlamenterler, kendi partilerinin görüşlerine ters düşme pahasına fikirlerini özgürce dile getirmeli."

"SAĞLIK BAKANI'NA TANSİYON MU ÖLÇTÜRECEĞİZ?"

"Tarafsız cumhurbaşkanının önemini son bir yılda yaşayarak gördük. Türkiye yaşayarak gördü ki böyle bir rejimi taşıyamaz. Milletvekillerinin bakanlarla iletişimin kopması ve bakanların sadece seçmenlerine hesap vermeleri, bizim de kulağımıza geldiğine göre, AKP’li vekilleri de iyice rahatsız edince nöbetçi bakan uygulaması getirmişler. Bir pansuman tedavisi olarak konmuş. Ne olacak nöbetçi bakan olunca? Gece tansiyon mu ölçtüreceğiz Sağlık Bakanı’na? Seçilmiş milletvekillerini kabul etsinler ve taleplerini yerine getirsinler. Asıl önemli olan nokta bu.”

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ