744 görüntülenme26 Haziran 2020
Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 8 Temmuz 2018'de Uzunköprü-Halkalı seferini yapan trenin devrilmesi sonucu 25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu tren katliamı davasının 5. duruşması görüldü.

25 CAN KAYBI 328 KİŞİ YARALI

Uzunköprü-Halkalı seferini gerçekleştiren trenin 8 Temmuz 2018 tarihinde seyir halindeyken Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi mevkiinde devrilmesi sonucu 25 kişi hayatını kaybetmiş, 328’de kişi de yaralanmıştı. Başından itibaren skandallarla dolu bir soruşturma ve adli sürecin işletildiği Çorlu tren katliamı davasının 5. duruşması bugün Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

ANNE ACILI
Katliam gibi kazada hayatını kaybeden Oğuz Arda Sel'in annesi Mısra Öz, "Hepsi sarayın soytarısı. Bu hakimler beni sanık yaptı. Onlara üç maymunu oynuyorlar dediğim için. Katilleri aklıyorlar. 1 kişiyi bile tutuklayamıyorlar. Evladım öldü benim evladım. Hepsinin Allah belasını versin" diyerek tepki gösterdi.

‘İŞİ YAĞMURA YIKIYORLAR’

Gazeteci Rıfat Doğan Çorlu Tren Katliamı davasındaki izlenimlerini Halk TV'de anlattı: “ Şu an duruşmanın birinci bölümüne gidersek üç tanık dinlendi. Onlar da çok kayda değer şeyler söylemedi. Sanık avukatlarının ve sanıkların başından beri, TCDD'nin bunu aşırı yağışa ve orada ciddi bir yağmur olduğuna dair bir şeyleri var. Böyle girişimleri var. Aileler diyor ki; gerçek sorumluları kaçırmak için mahkeme konuyu buraya çekti. 

‘OLAY YERİ KAPATILDI, BİLİRKİŞİ ATAMASI YAPILAMADI’ 
“Aileler iki yıldır adalet talep ediyor. İki yıldır, bilirkişi ataması yapılamadı ve olay yeri ne yazık ki kapatıldı bütün deliller toplandı ve araştırılamadı. Bu haliyle 5. duruşma görülüyor. Son durum mağdur ailelerin avukatları beyanlarda bulunuyor.”

SAVCILIK ‘TANIKLARIN HUZURDA DİNLENMESİNİ' REDDETTİ
Savunmaların ardından verilen savcılık mütalaasında "Çiftliklerde yağmur ölçme cihazının bulunduğuna dair tespitin neye dayanılarak yapıldığının sorulmasına, bilirkişilere yönelik itirazların kabulüne, talimatla alınan tanık ifadelerinin huzurda alınması talebinin reddine karar verilmesi talep olunur." denildi.

ANNELERİN ACISI BÜYÜK
Karara tepki gösteren Çorlulu Aileler mahkemeye tepki göstererek duruşma salonunu terk etti.  

Kaynak: Ajanslar/ Halktv

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ