Genel
18 Eylül 2017 ( 648 görüntülenme )

MECLİS KULİSİNDE İNANILMAZ İDDİA!..

Meclis’te, milletvekillerine TBMM dışında bir ofis oluşturabilmeleri için yıllık bütçe tahsisi gündeme geldi. İlk ortaya çıkan rakam aylık 40 bin TL.

Türkiye’yi Cumhurbaşkanlığı sistemine götürecek olan anayasa paketi ile yetkileri tırpanlanan TBMM, “yürütmenin başı” olacak Saray’ın icraatlarını “denetleyemeyecek” hale getiriliyor. 

ESKİ BİNA YIKILDI

15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından, milletvekili odalarının bulunduğu eski halkla ilişkiler binası yıkıldı. Meclis yetkilileri, binanın yerine, altında hem sığınak hem de saldırı halinde de çalışılacak genel kurul salonu bulunan yeni bir bina inşa edileceğini açıkladı.

ODA YERİNE ÖZEL OFİS

Önce Ankara'da yeni bir kampus alanı arandığı bilgisi kulislere sızdı. Meclis Başkanı İsmail Kahraman, bunu reddetti. Meclis kulislerinde dile getirilen son formül ise aslında geçmişten bu yana zaman zaman konuşulan, 'milletvekillerine oda yerine, yıllık belli bir bütçe ödeneğinin tahsis edilmesi' formülü. Buna göre Meclis, milletvekillerine oda vermeyecek, eleman tahsis etmeyecek.

AYLIK MALİYET 40 BİN LİRA

Milletvekilleri, tahsis edilecek ödenekle kendi bürolarını kuracak. Formül ilk gündeme geldiğinde bir milletvekilinin Meclis'e aylık maliyetinin 40 bin TL civarında olduğu hesaplanmıştı. Milletvekiline maaşı dışında, personel çalıştırması ve büro tutması için bu civarda bir para ödenebileceği belirtiliyor. 

YASAL ENGEL VAR

Formülün önündeki en önemli engel, milletvekiline ödenek ve yolluk dışında ödeme yapılması yasağı. Partiler formül üzerinde anlaşırsa bu konuda yasal altyapının hazırlanabileceği ifade ediliyor. Formül hayata geçerse Meclis Kampusu içinde sadece, komisyonların, parti gruplarının ve TBMM Başkanlık Divanı'nda görevli milletvekillerinin makam odaları bulunacak.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ