24153 görüntülenme 09 Aralık 2019
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nin Aralık ayı toplantısını yöneten Başkan Ekrem İmamoğlu, tartışılan Kalan İstanbul projesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

ASKER ‘STRATEJİK HATA’ DİYOR

Kanal İstanbul ile İstanbul'un bir ada şehir olacağını bölgenin deprem riskinin artacağını ve TSK'dan üst düzey isimlerin söz konusu bölgede askeri bölge kalmadığı için yapılanın stratejik bir hata olduğunu ifade eden Ekrem İmamoğlu, şöyle konuştu:

‘PARA BİR KENARA, İŞİN BAŞKA YÖNLERİ VAR’

“Bugüne kadar yaptığımız bütün araştırmalarda İstanbul halkına ve İstanbul kamuoyuna açık hiçbir çalıştay yapılmadı Kanal İstanbul ile ilgili. Tek bir tane bile. Bakın kapalı kapılar ardında yorumlanacak bir mesele değildir. Bakın şuna girmiyorum 75 milyar lirayı bugün Türkiye’de resmi rakamlarla yüzde 15 ulaşan bir işsizlikte Türkiye rakamlarıyla bütçe açığı vs. gibi unsurlar varken niçin 75 milyar lira harcıyoruza girmiyorum. Bu konu var ya benim en son konum. “

‘ASKERİ STRATEJİK HATA, DEPREM RİSKİ’

“Benim ilk konum İstanbul’a ihanet etmeyelim. İstanbul’a kötülük yapmayalım. Bizim çoluğumuza, çocuğumuza kötü bir miras bırakmayalım. Bakın burada sadece İstanbul trafiğine yüzde 15 yükü olacak sekiz tane köprü. Bakın 250 metrelik kanalın üstünde sekiz tane köprü daha stratejik şeyler söyleyebilirim size. Yapılacak kanalla beraber oluşacak adanın olası bir büyük depremde köprülerin hasara uğramasıyla ulaşımıyla ilgili en üst seviyede tereddüt duyan bilim insanları var.”

‘ÜST DÜZEY ASKERLER GERÇEĞİ SÖYLÜYOR’

“ Şu anda bu oluşan adanın içerisinde bulunan askeri birlikler Çorlu’ya sevk edilmiş durumda. Şu anda bizim o bölümde askeri birliğimiz yok. Bunu bana anlatan Türkiye Cumhuriyeti Ordusunun üst düzey mensupları. Hepsi gelir orada konuşur merak etmeyin bana kim diye sormana gerek yok? Ne arıyorsun sen? Bakın şu anda bu gösterilen adada askeri birliği yok. Bu bir stratejik hatadır diyen Türkiye Ordusu mensupları var.”

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ