5503 görüntülenme04 Mart 2020
Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu, İdlib konusunda önemli uyarılarda bulundu. Karamollaoğlu "Suriye problemi sahada kazanılacak bir problem değil. Kendi bekledikleri istikamette gelişmediği takdirde emin olun ki Amerika da Rusya da bu savaşa süratla bizzat müdahil olabilirler, birbirleri ile çatışmadan. Biz sadece kullanılmış oluruz, şehit veririz, şehit üzerinden kendi kendimizle çekişiriz, o kadar" dedi.

‘BÖLGESEL İŞBİRLİĞİ YAPMAMIZ ŞART’
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu haftalık gündem değerlendirme toplantısında İdlib konusunda uyarılarda bulundu.Suriye probleminin sahada kazanılacak bir problem olmadığını belirten Karamollaoğlu, “Onun için bizim bu bölgede yaşayan ülkeler olarak bir araya gelme mecburiyetimiz var. Zayıf da olsak bir arada bulunmamız bir güç ifade eder” diye konuştu. Karamollaoğlu bu konuda şunları söyledi:

“GÜVENLİ BÖLGE OLUŞTURULMALI”
*Bizim teklifimiz şu gelinen noktada eğer Suriye içinde özellikle İdlib'i kastederek söylüyorum bir güvenli bölge oluşturulabilirse ancak bu güvenli bölge Türkiye'nin de, İran'ın da Suriye rejiminin de hatta Rusya'nın da dahliyle oluşturulacak bir güvenli bölge…Zaten oluşturulmuştu. Türkiye'nin de 18 tane gözlem noktası vardı.

‘SİLAHLI GÜÇLER SİLAHSIZLANDIRILMALI’
*Bu bölgenin huzur içinde kalabilmesi için biz bunu somut temellere oturtmaya, buradaki insanların hayat güvencesini teminat altına almaya belli bir süreçte de burada bulunan silahlı güçlerin silahsızlandırılmasına imkan verecek bir ortam oluşturmak mecburiyetindeyiz. Ben başka bir çıkış yolu görmüyorum. Suriye, ben buraya girerim burası benim topraklarım tamamına hakim olurum derse yapamaz.

‘TÜRKİYE’YE BU BÖLGEYİ KONTROL İMKANI VERMEZLER’

*Türkiye de burayı ben kontrol edeceğim derse buna da imkan vermezler. O halde bu birlikte yürütülecek hatta gerektiğinde Birleşmiş Milletler'in dahli sağlanabilir ama Birleşmiş Milletler şu anda ne yazık ki bu gibi kararları almada 5 kişiye dayanıyor. Birisi itiraz etti mi hiçbir şey yapamıyorsunuz.”

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ