19 yıldır süren savaşı bitirecek anlaşmayla birlikte 8 bin 600'ü ABD'li 14 bin asker ülkeden ayrılacak, verilen süre 14 ay. Uluslararası haber ajansları, gelişmeleri 'acil' koduyla duyuruyor.

‘ABD ÇEKİLECEK’
Dünya Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'deki gelişmeleri soluğunu tutarak izlerken, Ortadoğu'daki bir başka ülkede bugün tarihi bir anlaşmaya imza atıldı. ABD, 2001 yılında Afganistan'ı işgal ederek devirdiği Taliban'la bugün barış anlaşmasını Katar'da resmen imzalandı. Tarihi anlaşmaya ABD'nin Afganistan özel temsilcisi Zalmay Halilzad ile Taliban adına Molla Abdülgani Baradar televizyonların canlı yayında imza koydu.

‘POMPEO HAZIR’
Aylardır süren müzakerelerin sonuç vermesi üzerine Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo bugün Doha'ya uçtu. İmzalar atılırken konuşan Pompeo, Taliban'ın anlaşmaya uyup uymayacağını yakından izleyeceklerini söyledi.

‘HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ YAPSIN’
Taliban Lideri Hibetullah Ahundzade, Taliban'ın ABD ile imzalanan anlaşmayı ihlal etmeyeceğini belirtti. Ahundzade, yaptığı açıklamada, "ABD ile Taliban arasında imzalanan barış anlaşması metnindeki taahhütler Taliban tarafından ihlal edilmeyecek" dedi. İslam dininde verdiği sözü yerine getirmemenin caiz olmadığını ifade eden Ahundzade, bu konuda herkesin üzerine düşen sorumluluğu yapması gerektiğini söyledi.

‘GENEL AF’
Ahundzade, Taliban'ın sorunların çözümü için dine uygun bir şekilde görüşmeler yapmaya hazır olduğunu kaydetti. Taliban'ın, Afgan kadın ve erkeklerinin İslam dini çatısı altında tüm hak ve hukuklarını koruyacağını dile getiren Ahundzade, "Geçmişte Taliban ile düşmanlığı ve kaygıları olan herkesi affediyoruz ve onların birlik ve beraberlik içerisinde yaşamalarını istiyoruz." diye konuştu.

‘İŞGALE SON’
Ahundzade, Taliban'ın Afganistan'da eğitim, ticaret ve kalkınma alanlarının bir standarda kavuşması için zemin hazırlayacağının altını çizdi. Yabancı güçlerin Afganistan'dan çekilmesi ve gelecekte ülkeye herhangi bir müdahalede bulunmamasının büyük bir kazanım olduğunu aktaran Ahundzade, böylece Afganistan halkının işgalden kurtulacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ