1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak için valiliğe yapılan başvurunun reddedildiği belirtiliyor. Taksim'de 2013'ten bu yana 1 Mayıs kutlanmıyor. Karara tepki gösteriliyor.

İstanbul'da valiliğin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Taksim Meydanı için yapılan başvuruyu reddettiği belirtiliyor. Valiliğin ret kararına CHP milletvekili Barış Yarkadaş sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajla tepki gösterdi. 

'AKP'DEN DEMOKRATİK BİR ADIM BEKLEMEK SAFLIKTIR'
Barış Yarkadaş ‘ Kızgın demir böyle mi soğuyacak? "Türkiye İttifakı" böyle mi kurulacak? İstanbul Valiliği, 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı Taksim Meydanı'nda kutlamak isteyen sendikalara yine izin vermedi! AKP'den demokratik bir adım beklemek, saflıktır, AKP'yi hiç anlamamaktır...” dedi.

DİSK, KESK, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ile Türk Tabipleri Birliği'nden oluşan heyet, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Taksim'de kutlamak için valiliğe başvuruda bulunmuştu. 1 Mayıs hazırlıklarına ilişkin yapılan ortak açıklamada şu ifadeye yer verilmişti:

‘BU BİZİM HAKKIMIZ’
"1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma gününde Taksim alanında olmak, tarihi ve ahlaki olduğu kadar, hukuki açıdan da hakkımızdır. İnsan Hakları Avrupa Mahkemesinin ve ulusal mahkemelerin çok sayıda kararı Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs kutlamanın bizler açısından bir hak ve görev olduğunu tescil etmiş, ancak mahkeme kararlarını yok sayan idare tarafından bu hakkımız defalarca gasp edilerek suç işlenmiştir."

Taksim Meydanı, 2010 yılında 1 Mayıs kutlamalarına açılmış ancak 2013'de tekrar yasaklanmıştı.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ