Politika
19 Eylül 2021 ( 5612 görüntülenme )

Takke Düştü Kel Göründü 'Evden Çıkmayın'

Afganistan'da Taliban'ın yönetimi ele geçirmesiyle geçici hükümet yetkililerinden kadınların çalışmalarına ilişkin açıklama yapıldı. Kabil Belediye Başkanı Hamdullah Namony, kadınların ikinci bir karara kadar çalışmayacaklarını söyledi

‘EVDEN DIŞARI ÇIKMAYIN’
Afganistan'ın başkentinin geçici belediye başkanı Pazar günü yaptığı açıklamada, yeni Taliban yöneticilerinin kadınlara yönelik en son kısıtlamalarını detaylandırarak, Kabil şehir hükümetindeki kadın çalışanlarına evde kalmalarının söylendiğini ve yalnızca erkekler tarafından değiştirilemeyenlerin çalışmasına izin verildiğini söyledi.

‘İKİNCİ BİR EMRE KADAR EVİNİZDE KALIN’

Hamdullah Namony, geçen ay Taliban'ın yönetimi ele geçirmesinden önce, yaklaşık 3 bin şehir çalışanının üçte birinden azının kadın olduğunu ve tüm departmanlarda çalıştıklarını söyledi. Associated Press'te yer alan habere göre, kadın çalışanların ikinci bir karara kadar evde kalmalarının emredildiğini ifade edildi.

‘İSTİSNASI VAR’
Namony, tasarım ve mühendislik bölümlerindekiler ve kadınlar için umumi tuvalet görevlileri de dahil olmak üzere, erkekler tarafından yapılamayacak işlerde çalışan kadınlar için istisnalar yapıldığını da sözlerine ekledi.

1990'lardaki Taliban yönetiminde, Taliban kızları ve kadınları okullardan, işlerden ve kamusal yaşamdan men etmişti.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ