Milli Gazete ve ANKA'nın haberlerine göre, Tarım Kredi’ye olan borçlarının yapılandırılması için yetkililerle görüşmek için iki gün önce Ankara’ya gelen Uşaklı çiftçi İbrahim Kaya, kaldığı otelde polislerce gözaltına aldı.

’58 BİN LİRA BORCA KARŞILIK TAZYİK HAPSİ’
Alınan bilgilere göre Kaya’nın Tarım Kredi Kooperatiflerine 58 bin lira borcu bulunduğu ve borca karşı verdiği taahhüdü yerine getirmediği için gözaltına alınarak tazyik hapsi kapsamında tutuklandığı kaydediliyor.

‘AK PARTİLİ DEĞİLİM TAYYİPÇİYİM’ DEMİŞTİ
Uşaklı çiftçi İbrahim Kaya, Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçların yapılandırılması için geçtiğimiz Ocak ayında Ankara’ya gelerek Tarım ve Orman Bakanlığının önünde açıklama yaparak kendisini ‘AKP'li değil Tayyipçi’ olarak tanıtmıştı. Kaya, yaşadığı durumu şu cümlelerle özetlemişti:

‘ÇALIŞ DEDİ ÇALIŞTIK, ÇOCUK YAP DEDİ YAPTIK, ŞİMDİ N’OLACAK HALİMİZ’
"Ben Tayyip’çiyim. AKP'li değilim. Tayyip ‘çalışın’ dedi. Çalıştık. Tayyip ‘3 çocuk yapın’ dedi. Yaptık. Cumhurbaşkanı ‘Tarlaları ekin saksı bile boş kalmasın’ dedi. Ektik. Don vurdu mahsul para etmedi. Yüzde 41’lik faiz düzeni nereye kadar gidecek? Sağıma dönüyorum tarım kredi, soluma dönüyorum yüksek faiz. Adalet ve Kalkınma Partisi’nden biz ‘adalet’ istemeye geldik. Bu kadar zor mu?"

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ SOSYAL MEDYA HESABINDAN PAYLAŞTI
İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, çiftçi Kaya’nın cezaevine girdiğini, sosyal medya hesabından şöyle duyurdu:“Aşağıda resmi olan İbrahim Kaya. Bir çiftçi 50 bin liranın biraz üzerinde olan banka borcunu ödemediği için Ankara’da gözaltına alındı. Şu anda tutsaklığı sürüyor. Çiftçilerimiz bu hale düşürenler utansın. Tuzu kuru iktidar sahipleri eserinizle ne kadar övünseniz azdır.”

EŞİ, KONUŞTU: ‘MAZOT ALDIK GÜBRE ALDIK BORÇLARI ÖDEMEYEDİK, İCRAYA DÜŞTÜK’ Borçlarını erteleyebilmek için Ankara’da gözaltına alınan ve cezaevine giren İbrahim Kaya’nın eşi Hatice Kaya, konuştu. Kaya, "Uşak ili Sivaslı ilçesinin Tatar beldesinde yaşıyorum. Çiftçilikle uğraşıyoruz. İlk zamanlar iyiydi. Son zamanlarda gider fiyatlarından, maliyetlerden dolayı para kazanamaz olduk. Borçlarımızı ödeyemez olduk. Tarım Kredi’den mazot aldık, gübre aldık ödeyemedik. Avukata düştük, icraya düştük, mahkemeye düştük. İcralardan kurtulmak için bir bankadan alıp, diğer bir bankadan kredi kullandık, onları da ödeyemedik. Tarım aletlerimizi de sattık; avukata düşmeyelim, icraya düşmeyelim, evimiz gitmesin, traktörümüz gitmesin diye. Ne kadar çabalarsak çabalayalım olmadı" dedi.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ