Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2426 görüntülenme )

Suriye Ordusu İlerliyor

Suriye ordusu, sınırdaki stratejik bölgeleri geri aldı
 Suriye ordusu, Rus savaş uçaklarının hava desteğiyle Türkiye sınırında bulunan ve stratejik öneme sahip olan Lazkiye kentinin kuzeydoğusundaki Türkmen kasabası Rabia’yı isyancıların elinden aldı.

Rabia’nın alınmasıyla isyancıların ikmal yolu kesilmiş olduSuriye ordusu, Türkiye sınırında bulunması ve Türkmen ile Kürt Dağı arasında yer almasıyla büyük bir stratejik öneme sahip Rabia kasabasını ele geçirmek için dün sabah saatlerinde Rus savaş uçaklarının hava ve silah desteğiyle 3 koldan büyük bir operasyon başlattı.

Rusya’nın yoğun bombardıman yaptığı bu operasyonda 23 isyancı öldürülürken, 160’ı da yaralandı. Yaralanan isyancılar sınırda bekletilen ambulanslarla Hatay’daki hastanelere kaldırılırken, Rabia çevresindeki isyancıların da Türkiye sınırına yakın olan bölgelere kaçtıkları öğrenildi.

Suriye ordusu, sınırdaki stratejik bölgeleri geri aldı

Şiddetli geçen çatışmalar sonucunca ordu, Rabia kasabasını ele geçirdi. Rabia kasabasının alınmasıyla Türkmen ve Kürt Dağı arasındaki bölge kapandı ve isyancıların ikmal yolu kesildi. Öte yandan Rabia’nın alınmasıyla İdlip kentinin kurtarılması için büyük bir stratejik öneme sahip olan ve İdlip ile Lazkiye arasında bulunan Cisir Şuğ kasabasının alınması için de yol açılmış oldu. Lazkiye’nin kuzeydoğusunda yer alan ve bir Türkmen kasabası olan Rabia, 2012 yılının sonlarına doğru El Nusra ve diğer isyancı örgütlerin eline geçmişti. 

YeniMesaj

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tvfran
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ