Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2396 görüntülenme )

Suriye Krizinde Çin Devrede!

Rusya'dan sonra, şimdi de Çin!
  Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, davet üzerine gittiği Çin'de mevkidaşı Wang'le bir araya geldi.
Muallim, Suriyeli tarafları bir araya getiren görüşmelerin bir sonraki ayağına katılmaya hazır olduklarını söyledi.
Wang de iki ülkenin 3 ilke üzerinde mutabık kaldığını ve çözüm sürecinde bu ilkelere sıkı sıkıya bağlı kalınması gerektiğini belirtti.
Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, daveti üzerine başkent Pekin’e gelen Suriyeli mevkidaşı Velid Muallim’le bir araya geldi. İkili görüşme sonrasındaki basın toplantısında konuşan Muallim, 22 Ocak’ta BM’nin İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde düzenlenecek Suriye görüşmelerine katılmaya hazır olduklarını söyledi. Wang de Şam ile muhalifler arasındaki barış süreci için Çin ve Suriye’nin 3 ilke belirlediğini açıkladı.
“Yaptığımız en önemli anlaşma, Suriye krizinin çözümünde bu 3 ilkeye bağlı kalınması” diyen Wang, bu ilkelerin neler olduğunu şöyle sıraladı: “Öncelikle krizin siyasi çözümünün genel gidişatına sıkı sıkıya bağlı kalmamız gerekiyor. İkinci olarak Suriye’nin geleceğine Suriye halkının kendisi karar vermeli. Üçüncüsü de BM taraflar arasında arabuluculuk görevi yapmalı.”
Çözüm sürecinde bu ilkelerin gözetilmesi gerektiğini vurgulayan Wang, Suriye hükümetinin barış sürecini ilerletmek için farklı bölgelerde ateşkes ilan edilmesini göz önünde bulundurmaya hazır olduğunu söyledi. Wang ayrıca Muallim’le ateşkes ve insani yardım gibi tüm tarafları ilgilendiren pek çok konuyu konuştuklarını belirtti.
ÇİN'DEN 6 MİLYAR DOLARLIK YARDIM
Bu arada Wang, Çin'in Suriye'ye 40 milyon yuan'lık (6 milyon dolar) insani yardım yapacağını duyurdu.
ŞAM, CENEVRE'DEKİ GÖRÜŞMELERE KATILMAYA HAZIR
Öte yandan Muallim, Wang’le görüşmesinde kullandığı ifadeleri şöyle aktardı: “Suriye’nin herhangi bir dış müdahale olmadan Suriye- Suriye diyaloguna katılmaya hazır olduğunu söyledim. Muhalefetin delegasyon listesini alır almaz bizim temsilcilerimiz de hazır olacak. Diyalogun ulusal birlik hükümeti kurulmasına yardımda başarılı olmasını umuyoruz. Birlik hükümeti yeni seçim kanunu içeren yeni bir anayasa oluşturulması için anayasal bir komite kuracak. Böylece milletvekili seçimleri 18 ay ya da daha kısa süre içinde düzenlenebilecek.”
'ÇİN BÜYÜK ROL OYNUYOR'
Diğer taraftan Muallim, Çin'in Suriye krizinin siyasi çözüm sürecinin ilerletilmesinde ve terörle mücadelede oldukça önemli bir rol oynadığını belirtti.
Çin Dışişleri Bakanlığı Suriye hükümeti ve Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı savaşan muhalifleri Pekin’e davet edeceklerini açıklamıştı. Bakanlık önceki gün de Muallim’in ziyaret planını duyurmuştu.
BM Sözcüsü Rheal LeBlanc, görüşmelerin bir sonraki ayağının, BM’nin İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde düzenleneceğini açıklamıştı. Sputnik'e konuşan Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı George Sabra, "BM müzakere tarihi olarak 22 Ocak 2016'yı işaret etti" demiş, müzakerelere hangi grupların katılacağına dair bilgi vermemişti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tvfran
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ