Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü PKK’nın işgal ettiği bölgelere yönelik başlatılan Barış Pınarı Harekâtı'nda 12. güne girildi. Operasyonun 5. gününde Akçakale’nin karşısında bulunan Tel Abyad terör örgütünden temizlenirken, Resulayn’da ise çatışmalar devam etti.

TUZAKLAR İMHA EDİLİYOR, BOMBALAR TEMİZLENİYOR

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’nda 12. güne girildi. Operasyonun 5. gününde Akçakale'nin karşısında bulunan Tel Abyad terör örgütünden temizlendi. Operasyonun 9. gününde ise, terör örgütü PKK'nın güvenli bölgeden çekilmesi şartıyla operasyona ara verildi.

TACİZ ATIŞI VE SIZMA GİRİŞİMİNDE BULUNDULAR

Terör örgütü PKK anlaşmaya rağmen Resulayn bölgesinde tünellerden çıkarak bir yandan Ceylanpınar'daki yerleşim yerlerine taciz atışı yaparken, öte yandan Suriye Milli Ordusu'nun bulunduğu alana doğru sızma girişimlerinde bulundu.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) peş peşe açıklamalarda, ABD ile "PKK/PYD'ye 120 saat geri çekilme süresi verilmesi" konusunda mutabakata varılmasına rağmen terör örgütü üyelerinin taciz atışlarına devam ettiği ifade edilmişti.

BİR ASKERİMİZ ŞEHİT
Bu açıklamaların ardından askerlerimizin şehit haberi geldi. Konuyla ilgili önemli bir değerlendirmede bulunan terör ve güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, PYD/PKK'ya koridor açılıp ABD'ye bilgi verilmesine rağmen terör örgütünün tanksavar ve ağır silahlarla ateş açtığını söyledi. Ağar'ın sosyal medya paylaşımı şöyle:

‘PKK’YA GÜVENLİ YOL AÇILIYOR AMA YİNE DE SALDIRIYORLAR’

"9 saat ara ve peş peşe... @tcsavunma’nın paylaştığı 2 twit: YPG/PKK’nın çıkması için yollar-koridorlar açılıyor, ABD’ye bilgi-koordinat veriliyor. Ama terör örgütü tanksavar ve kurşunla ateş açıyor, Mehmetçik şehit oluyor, yaralanıyor. Takdir sizin. Ruhun şad olsun Aziz Mehmetçik."

TUZAKLAR İMHA EDİLDİ
Sızma girişimlerini başarıyla püskürten Suriye Milli Ordusu Resulayn'ın mahallerinde bulunan tünelleri belirleyerek kapatmaya başladı. Uzman ekipler ise Resulayn ve Tel Abyad'da sivillerin evlerine PKK tarafından döşenen bombalı tuzakları imha etmeye devam ediyor.

BİR KÖY DAHA KURTARILDI
TSK'nın desteği ile ilerleyen Suriye Milli Ordusu ile Resulayn'ın köylerinde işgal ettikleri yerleri terk etmeyen terör örgütü arasında gece saatlerinde çatışmalar yaşandı. Çatışmanın ardından teröristler etkisiz hale getirilerek bir köy daha kurtarıldı.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ