Ana Sayfa
23 Ağustos 2017 ( 2820 görüntülenme )

ŞU HALE BAKIN!.. DİYANET'E BAĞLI VAKIFTAN BÜYÜK SKANDAL!

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi, (İSAM) Milli Mücadele ve Atatürk karşıtı çalışmalarıyla bilinen Mustafa Sabri Efendi’yle ilgili çalıştay düzenledi.

Osmanlı'nın şeyhülislamlık makamında oturan ve Milli Mücadeleye karşı çalışmalar yapan ve “Elimden gelse Türkleri Arap yaparım” sözlerinin sahibi Mustafa Sabri Efendi’yle ilgili Diyanet İşleri'ne bağlı Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi, (İSAM) çalıştay düzenledi.


BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre; Mustafa Sabri Efendi güzellemeleriyle dikkat çeken çalıştay, İSAM ve Osnabrück Üniversitesi İslam İlahiyatı Enstitüsü ortaklığıyla gerçekleştirildi.

CUMHURİYET DÜŞMANINA GÜZELLEME

Yurtiçi ve yurtdışından 40 katılımcının yer aldığı ve dört ayrı oturumla gerçekleşen etkinlikte Cumhuriyet’in ilanından hemen sonra “işbirlikçi” olduğu gerekçesiyle sınır dışı edilen Mustafa Sabri Efendi güzellemeleri dikkati çekti. Çalıştayda, Mustafa Sabri Efendi’den sık sık, “Modern bilimleri tenkit eden, akıl ve ilimi öne çıkaran” nitelemeleriyle söz edildi.

HİLAFET İÇİN PAPA’YA MEKTUP

Halifeliğin 1924 yılında kaldırılmasının ardından, dönemin Papa’sı XI. Pius’a mektup yazarak, hilafetin tekrar inşası için yardım isteyen Mustafa Sabri Efendi’nin İslam düşüncesine “katkısı”nın tartışıldığı etkinliğin düzenleme kurulunda
, bir dönem adı Diyanet İşleri Başkanlığı için geçen Prof. Dr. Raşit Küçük ile Doç. Dr. Tuncay Başoğlu ve Prof. Dr. Bülent Uçar da yer aldı.

“ELİMDEN GELSE TÜRKLERİ ARAP YAPARIM”

“Elimden gelse Türkleri Arap yaparım”
sözlerinin sahibi Mustafa Sabri Efendi’nin, Müslümanların “ümmet bilincini kıracağını” ve kendi aralarındaki bölünmeyi tetikleyeceğini öngörerek halifeliğin kaldırılmasını eleştirdiği belirtilen çalıştayda, Milli Mücadele’de yer alanlar “yenilik taraftarları” olarak tanımlandı.

”MUSTAFA SABRİ EFENDİ KİMDİR"

Osmanlı’nın son dönemi ve Cumhuriyet’in ilanından sonra, Milli Mücadele ve Atatürk karşıtı faaliyetler sürdüren Mustafa Sabri Efendi, 19271930 yılları arasında Gümülcine ve İskece’de çıkardığı Yarın ve Peyamı İslam isimli gazetelerde Cumhuriyet karşıtı yazılar kaleme aldı. 

1930’da imzalanan, “İkamet, ticaret ve seyrisefain sözleşmesi”yle Yunanistan’dan sınır dışı edilerek Mısır’a sürülen Mustafa Sabri Efendi, 1954 yılında Mısır’da hayatını kaybetti.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ