12465 görüntülenme23 Mayıs 2020
Mamak Belediyesi tarafından düzenlenen "Musiki Muallim Mektebi Sohbetleri" programına konuk olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İzmir'de cami hoparlöründen Çavbella şarkısının çalınmasına tepkisini dile getirdi.

FAİLLER HALA PİYASADA YOK

Olayı 'ahlaksızlık' ve 'inançsızlık' olarak niteleyen Soylu, "Böyle bir dine karşıtlık beklenmez. Bu Ramazan ayında milletin bu konudaki düşüncelerine inançlarına saldırı beklenmez. Ama biz birçok şeyin hakkından geldik bunun da hakkından geliriz buluruz yani. Buluruz ona da caminin dibinde ezanı dinletiriz" dedi.

ERDOĞAN'IN ESKİ DANIŞMANI İŞİ ÇÖZDÜ: ‘BU BİR ALGI OPERASYONU’

Öte yanda Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde basın danışmanlığını yapan Karar gazetesi yazarı Akif Beki 'Çav Bella' provokasyonunu yapan odakları bugünkü köşesine taşıdı. Beki, " Halkı dolduruşa getirme cinlikleri, medya operasyona katılmadan başarılamaz. Şimdi her zamankinden daha hızlı, daha yaygın. Kurnaz tertiplerin değirmenine su taşımadığınızdan emin olun. Aynı filmi daha kaç kez izleyeceksiniz?" diyerek olayın bir algı operasyonu olduğunu işaret etti.

‘PSİKOLOJİK HAREKAT’
"İzmir'de merkezi ezan okuma sistemine kim girdi, birçok cami hoparlöründen korsan marş çalmak kimin fikriydi?" diye soran Beki, "Üç beş kendini bilmezin protest eylemden anladığı şey bu olamaz." yanıtını verdi. Beki'nin iddiasına göre bu provokasyonun arkasında "İstihbarat örgütlerinin psikolojik savaş birimleri" var. Beki'nin yazısından ilgili bölüm şöyle;

‘ASIL SUÇLU PARMAK İZİ BIRAKMAZ’

“Bir yerde kutsala saldırı varsa arkasında pusuya yatmış bir provokatör saklanıyordur. Yayınlanan da herhangi bir şarkı değil. İtalyan partizan marşı. Solun sembollerinden. Suçlu sakın başka yerde aranmasın diye adres de gösterilmiş, parmak izi bırakılmış. Dünyaya şablonlarla bakan, sloganlarla düşünen kalabalıkları yönlendirmenin şaşmaz formülüdür: Semboller üstünden kışkırtarak istediğiniz tarafa sürüklersiniz. Bu hinliğin hemen her denemede tuttuğu da tecrübeyle sabit.”

‘BU BİR PROVOKASYON’

“Böyle tehlikeli provokasyon kimin aklına gelir derseniz...İstihbarat örgütlerinin psikolojik savaş birimlerinden başka kim olabilir!.. O vakit yazmıştım. 1955’te sosyal medya olsaydı...“Ata’nın Selanik’teki evi bombalandı” tahriki, İstanbul Ekspres gazetesinden önce Twitter’da dolaşıma sokulurdu. “

‘AYNI FİLMİ DAHA KAÇ KEZ İZLEYECEKSİNİZ’

“Halkı dolduruşa getirme cinlikleri, medya operasyona katılmadan başarılamaz. Şimdi her zamankinden daha hızlı, daha yaygın. Kurnaz tertiplerin değirmenine su taşımadığınızdan emin olun. Aynı filmi daha kaç kez izleyeceksiniz?”

SIRADAN BİR İŞ DEĞİL, ALGI OPERASYONU

Habertürk televizyonuna konuk olan İzmir İl Müftüsü Şükrü Balkan da konuyla ilgili soruları yanıtladı. Sözlerine “Bizi üzen kanımıza dokunan bir olay yaşadık” diye başlayan İzmir İl Müftüsü Şükrü Balkan şunları söyledi:

‘İZMİR ÜZERİNDE ALGI OLUŞTURULMAK İSTENİYOR’

* Bugüne kadar yaşadığımız şahit olduğumuz bir olay değil. Çünkü camiler bizim milletimizin değer verdiği kutsallarımızdır. Namaz kılmayan insan da, dindar olmayan insan da her zaman saygı duymuştur. Ondan dolayı böyle bir olayın yaşanması bizi üzdü, kanımıza dokundu açıkçası. Bu hadisenin bizi üzmesi dışında bir başka boyutu daha var. Bu da bizi ayrıca üzüyor. İzmir özelinde, şehrimizle ilgili yanlış bir algı oluşturulmaya çalışılıyor.

‘İZMİR’E BUNU MAL ETMEK HAKSIZLIK’
* Dört buçuk milyon kişinin yaşadığı İzmir’de bir ya da bir kaç kişinin yaptığı bu çirkin hadiseyi kimse bütün İzmir’e mal etmesin lütfen. Bu çok büyük bir haksızlık olur. İzmir, sevginin saygının, hoşgörünün hakim olduğu bir şehir. Buna da dikkat edilmesi ve bu tür söylemlerden uzak durulması gerektiğini düşünüyorum. Böyle olmasını arzuluyorum.”

‘SALDIRI PROFESYONELLERİN İŞİ’

Olayla ilgili teknik detayları da paylaşan Balkan, “Konuyla ilgili görüştüğümüz uzmanlar sisteme girmenin imkansız olmadığını ancak sıradan vatandaşların yapabileceği bir işlem olmadığını söyledi. O yüzden bu işi yapanların profesyonel olduğu ifade ediliyor” dedi. Balkan, ikinci saldırının ardından devamı gelir düşüncesiyle güvenlik sağlanıncaya dek geçici bir süreyle sistemi kapattıklarını da kaydetti.

Kaynak: gerçekgundem/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ