Politika
01 Ağustos 2020 ( 837 görüntülenme )

Sosyal Medya 'Yeni Ayar'

Başkan Donald Trump bir süredir yönetimin hedefinde olan TikTok’u ABD’de yasaklamayı planladığını söyledi. 

TİK TOK YASAKLANIYOR
ABD Başkanı Trump, Cuma günü ziyaret ettiği Florida’dan dönüşte basın mensuplarının sorularını yanıtladı. “TikTok’u ABD’de yasaklıyoruz” diyen Trump, video paylaşım uygulamasının yasaklanması için başkanlık kararnamesi imzalayabileceğini söyledi.

TİK TOK ABD’DEN ÇEKİLSİN
Reuters haber ajansına göre, TikTok'un bağlı olduğu merkezi Çin'de bulunan internet şirketi ByteDance, Beyaz Saray ile uzlaşma sağlamak amacıyla TikTok'un ABD'deki operasyonlarını tamamen durdurmayı teklif etti. ByteDance'in daha TikTok'ta az miktarda hissesini muhafaza etmek istediği ancak Beyaz Saray'ın bunu reddettiği belirtildi. Teklif edilen yeni anlaşma kapsamında, ByteDance'in ABD'deki Tiktok operasyonlarından tamamen çekilmesinin ve Microsoft'un operasyonları devralmasının öngörüldüğü kaydedildi.

ERDOĞAN DEMİŞTİ YASA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ
Öte yanda AKP ve MHP'nin hazırladığı, Meclis'te kabul edilen sosyal medya yasası, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

ERİŞİMİ KISITLAMA
Buna göre sosyal medya şirketleri Türkiye'de temsilci bulundurmak ve kullanıcı verilerini Türkiye'de tutmak zorunda kalacak. Kurallara uyulmadığı takdirde de yüzde 90'a varan bant daraltma ve para cezası gibi yaptırımlar uygulanacak. Hükümet kanadından hafta içerisinde yapılan açıklamalara göre Facebook ve Instagram, yasanın gereklerini kabul ediyor. Twitter ise Türkiye'de bir temsilci bulundurma ya da verileri taşıma fikrine sıcak bakmıyor.

ANAYASAL HAK İHLALİ
Bant daraltmayı ise beş şeritlik bir otoyolu, tek şeride düşürmek olarak tanımlamak mümkün. Bu uygulama, kullanmak istediğiniz sosyal ağa bağlanamama ya da yavaş bağlanmaya sebep olabilir. Bilişim hukuku uzmanı avukat, öğretim görevlisi Serhat Koç'a göre bu yaptırım kişisel özgürlükler açısından bir hak ihlali. Sosyal ağ kullanıcıları nezdinde bu durumu anayasal bir ihlal olarak niteleyen Koç, "Bu, kişilerin anayasal iletişim, haberleşme ve ifade özgürlüğü haklarının ellerinden alınması anlamına geliyor" diyor.

Kaynak: VOA/DW Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ