Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir haftalık repo faizini 425 baz puan aşağı çekerek yüzde 24'ten yüzde 19,75'e indirdi. Böylece Merkez Bankası 2015'ten bu yana ilk kez politika faizini düşürmüş oldu.


İktisatçı Mustafa Sönmez, Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından kişisel Twitter hesabından değerlendirmelerde bulundu.

Sönmez, Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından kişisel Twitter hesabından yaptığı yorumda, indirim oranının beklentiler doğrultusunda olduğunu belirterek, "Bunun dövize etkisi de sınırlı olur. Dolar 5.70 basamağında dolaşır. Sihirli bir dokunuş olmayacağını yazmıştım. Ekonomi tel tel dökülüyor" dedi. Mustafa Sönmez, Twitter hesabından şunları kaydetti:

‘EKONOMİ TEL TEL DÖKÜLÜYOR’
"Merkez faizi. 4.25 Puan düşürdü. Bu, beklentilere uyan bir indirim tutarı.Bunun dövize etkisi de sınırlı olur. Dolar 5.70 basamağında dolaşır. Sihirli bir dokunuş olmayacağını yazmıştım. Ekonomi tel tel dökülüyor.”

‘KİMSE BU REJİMİN EKONOMİ POLİTİKASINA GÜVENMİYOR’

Şunu anlamıyorlar; ekonomide esas sorun güven sorunu. dün açıklanan tüketici, bugün açıklanan sektörler güven endeksi aşağı doğru. kimse, bu rejimin ekonomik politikalarına güvenmiyor, rejime güvenmiyor. faiz indirimi o anlamda pek bir işe yaramaz."

Kaynak: gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ