Ana Sayfa
04 Ağustos 2017 ( 601 görüntülenme )

ŞOK!.. SURİYELİ SIĞINMACILARA FINDIK KAPISI!..

Suriyeliler fındık hasadında çalışabilecek

ORDU Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, fındık hasadında ilk kez bu yıl oturma izni olan sığınmacı Suriyeli'lerin çalışabileceğini, bunun da fındık işçileri arasında rekabete yol açacağını, ücretlerde dengeleme unsuru olacağını söyledi.

Ordu'nun sahil kesiminde havanın sıcak gitmesi nedeniyle bazı üreticiler fındık hasadına erken başlarken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden fındık hasadı için mevsimlik işçiler kente gelmeye devam ediyor. 


Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, bu yıl ilk kez Suriye uyruklu kentte kalan sığınmacıların da fındık hasadında çalışabileceğini söyledi. 

Bununla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı'nın da bir genelge yayınladığını hatırlatan Selami Akarsu şunları söyledi:

"GÜRCİSTANLI VE SURİYELİLER ÇALIŞACAK"

"Gürcistan'dan mevsimlik fındık işi için gelenler ve Ordu'da ikametgahı olan burada kalan, sığınmacı statüsündeki Suriyeliler Valilik ve Kaymakamlıklar'dan alacakları mevsimlik çalışma izni ile fındık işçiliğinde çalışabilecekler. "

"FINDIK İŞÇİLİĞİNDE REKABET OLSUN"

"Her ilin çalışma kotası var. Ordu'da çalışacakların da il kotası var, buna dikkat etmek lazım. Yalnız bu çalışma süresi 90 gün ile sınırlı ve sadece fındık hasadını kapsıyor. Valilik tarafından oluşturulan Fındık Komisyonu kararı gereğince de fındık işçilerine günlük 60 lira ücret ödenecek. Suriye ve Gürcistan uyrukluların fındık hasadında çalışmasıyla fındık işçiliğinde de rekabet oluşmasını bekliyoruz."

Kaynak: DHA

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ