Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2563 görüntülenme )

Şok! AKP Hükümetinin ABD savaş uçaklarını neden çağırdığı şimdi anlaşıldı!

Düğüm Noktası İNCİRLİK!
  Peşmerge Güçleri, Şengal’i Kurtarma Operasyonu kapsamında büyük birlikler halinde kent merkezine girerek Kürdistan bayraklarını dikti.
 
Rûdaw muhabiri Hewidar Ahmed, peşmergelerin Şengal kent merkezine girdiğini ve tamamen kontrol ettiğini aktardı.
 
Muhabirimiz, peşmergelerin sabah saatlerinde Şengal Silosu’na, ardından da kamu binalarına Kürdistan bayrağını çektiğini söyledi.
 
Bu arada,  Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Şengal ilçe teşkilatlarına partilerin flamaları asıldı.
 
“KENTİN BÜYÜK BÖLÜMÜNDE KONTROL”
 
Peşmerge Güçleri Komutanı Aşti Koçer, kentin büyük bülümünü kurtardıklarını ve tamamını kontrol etmek için ilerlediklerini dile getirdi.  
 
Rûdaw muhabiri Dildar Herki ise, kent merkezinde sokak çatışmaları meydana geldiğini iletti.
 
Herki, peşmergelerin Şengal Dağı’na yerleştirdikleri ağır silahlarla IŞİD hedeflerini vurduğu ve sağ kalan örgüt mensuplarının Musul'a doğru kaçtığı bilgisini de verdi.
 
“BARZANİ ZAFER İLAN ETTİ”
 
Başbakan Nerçirvan Barzani, Şengal’i Kurtarma Operasyonu’nun zaferle sonuçlanmasından dolayı kutlama mesajı yayımladı.
 
Başbakanlık resmi web sayfasında yayımlanan kutlama mesajında Barzani, “Çok mutluyuz! Bu zafer bütün Kürdistan halkına ve dünyaya kutlu olsun!” ifadesini kullandı.
 
Barzani, “Peşmerge Güçleri’nden desteğini esirgemeyen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanlığı ile Amerika halkına ve koalisyon ülkelerine” teşekkür etti.
 
 
“ABD YENİ PLANIMIZ VAR”
 
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Kısa süre öncesine kadar IŞİD, Suriye’nin Türkiye ile yaklaşık 870 kilometrelik sınırının yarısından fazlasını kontrol ediyordu. Bugünse elinde sadece yüzde 15'i kaldı" dedi. 
 
Avrupalı müttefikleri daha fazlasını yapmaları için teşvik ettiklerini belirten Kerry, şöyle devam etti:
 
"İncirlik Hava Üssü’ndeki operasyonel tempomuzu artırıyoruz, daha sık ve etkili uçuşlar yapıyoruz.”
 
Ürdün ve Lübnan'ın güvenlik kapasitesini geliştirmek için ek yardımda bulunduklarını anlatan Kerry, şöyle devam etti:
 
"Tüm bu çabalarımız karşılığını veriyor. Kısa süre öncesine kadar DAEŞ, Suriye’nin Türkiye ile yaklaşık 870 kilometrelik sınırının yarısından fazlasını kontrol ediyordu. Bugünse elinde sadece yüzde 15'i kaldı ve müttefiklerimizle geriye kalanını da zorla açıp güvenliği sağlamak için bir planımız var ve bunu yapacağız."
 
“ŞENGAL’DE ZENGİN PETROL YATAKLAR VAR”
 
Jeoloji uzmanları, Şengal bölgesinin büyük petrol ve doğalgaz rezervine sahip olduğunu söylüyor.
 
Rudaw’a konuşan Jeolog Bewar Hınsi, Saddam Hüseyin döneminde bu bölgelerde petrol çıkarmanın yasak olduğunu hatırlatarak, “Bölgede çok petrol ve doğalgaz var” dedi.
 
Uzman, Şengel sınırları içerisinde 3 noktada petrole rastlandığını, arama faaliyetleriyle çok sayıda kaynağa ulaşılabileceğini belirtti(Dış Basın).

HABER İŞTE BÖYLE...

Burada dikkati çeken noktalar var...

Birincisi, Barzani kuzey Irak'taki zengin petrol yataklarını ele geçiriyor ve ayak bastığı yere bayrak çekiyor yani geri çekilmeyecek!

İkincisi, hem Irak hem de de Suriye'de Asuri, Keldani, Yezidi, Ermeni ve Nesturi gibi Hıristiyan azınlıklar devletleşiyor, ordulaşıyor!

Üçüncüsü, Şengal'den sonra istikamet Musul görünüyor, Musul operasyonu yine aynı güçler tarafından yapılacak ve kontrolü geçici olarak Barzani'ye verilecek çünkü BARZANİ, PKK PYD GİBİ TERÖRİST OLMADIĞI İÇİN KAMUOYUNDA DAHA SICAK BAKILIYOR!

Dördüncüsü, Irak ve Suriye'nin artık toprak bütünlüğü bitmiş görünüyor, önce federal ardından yeni devletlerin kurulması gelecek!

Ve sonuncusu, tüm bunlar İNCİRLİK'ten kalkan ABD savaş uçaklarının desteğinde yapılıyor!

Yani?
Yani Türkiye'deki siyasetin eliyle!

Tüm bunlardan Türkiye ne kazanıyor diye bakıldığında, kazanmak bir yana kaybediyor, kendi ulusal birlik ve bütünlüğünü tehlikeye atıyor!


Erdal Sarızeybek
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tvfran
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ