Ekonomi
19 Ocak 2019 ( 1573 görüntülenme )

Şirketlerden KÖMÜR OYUNU!..

Hükümetin yoksul ailelere dağıttığı ve rödovans ya da hizmet alımı yöntemiyle firmalara ürettirdiği kömürün yüksek oranda kayaç içerdiği belirlendi. Seçim dönemlerinde dağıtılmasıyla bilinen kömürlerin dönüşüm oranı yüzde 40-45 aralığına kadar düştü

KÖMÜR ÜZERİNDEN ŞİRKETLERE KAR

İktidarın, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV)aracılığıyla özellikle seçim dönemlerinde hız verdiği dağıtım için şirketlere ürettirdiği kömürlerin içindeki kayaç oranının çok yüksek olduğu belirlendi. 


Sayıştay denetçilerinin Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’na ilişkin denetim raporu, yoksullara dağıtılan ve santrallara verilen kömür üzerinden şirketlere fazladan kar sağlandığını ortaya koydu.

YOKSULLARA DAĞITILAN KÖMÜRÜN YARISI ISITIYOR

Kurumun madenden çıkan kömürü satılabilir ürüne dönüştürme oranları incelendiğinde TKİ’nin kendi olanaklarıyla yaptığı üretimlerde kömürün daha temiz üretildiği, üçüncü şahıslara yaptırılan üretimlerin ise daha çok kayaç içerdiği görüldü.

Kurum tarafından santrallara verilen kömürlerde dönüşüm oranları yüzde 100’e yakınken zenginleştirme işlemi sonucu yoksullara dağıtılmak üzere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na verilen ısıtma amaçlı kullanılan kömürlerde bu oranın yüzde 40-45 aralığına kadar düştüğü belirlendi.

SAYIŞTAY: ‘ZARARI ÖNLEYİN’

Sayıştay’ın geçmiş yıllarda da raporlarında yer alan aylık kalori hesabı yerine en fazla üç günlük kalori ortalamasının esas alınması önerisinin hayata geçirilmediği, bu yönde herhangi bir çalışmanın olmadığının da altı çizildi. Denetçiler, kurum zararının oluşmaması için müteahhitlerle yapılacak yeni sözleşmelerde müteahhitlere düşük kaliteli kömürler için ödeme yapılmasından doğan zararı önleyici tedbirlerin alınmasını istedi.

Kaynak: Nurcan Gökdemir/ Birgün

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ