Ana Sayfa
24 Şubat 2022 ( 3526 görüntülenme )

Sinyal Çaktı 'Bugün Dikkat'

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Amerikan NBC News kanalına yaptığı açıklamada, Rusya’nın bu gece bitmeden Ukrayna’yı işgal edebileceğini söyledi.


'RUS SALDIRISI İÇİN HER ŞEY HAZIR'
 Rusya’nın Ukrayna’nın sınırları boyunca kuzeyde, doğuda ve güneyde askeri birliklerini hazır ettiğini belirten Blinken, “Rusya'nın Ukrayna'ya karşı büyük çapta bir saldırı başlatması için için her şey hazır görünüyor” dedi. Gazetecinin, "Açıkça sormam gerekirse, bu gece işgal olacak mı?" sorusuna ise Blinken şu yanıtı verdi: "Kesin bir tarih veya saat veremem ama Rusya'nın ilerlemesi için her şey hazır."

'SALDIRI BAŞLATMANIN SON SAFHASI'
Rusya’yı işgalden vazgeçirmek için hala fırsat olduğunu söyleyen Blinken, “Ancak tekrar söylemem gerekirse Rusya saldırı başlatmanın son safhasında” diye konuştu.

'RUSYA'YA BEDELİ AĞIR OLUR'

Blinken, Rusya’nın gerilimi tırmandırması halinde kendilerinin de aynı şekilde davranacaklarını vurguladı ve “Bu yüzden ne düşünüyorlarsa bunu da hesaba katmaları gerekiyor. Eğer bu Putin'i durdurmazsa, ileride çok büyük sonuçların olacağını, Rusya'nın uzun süre ödemek zorunda kalacağı bir bedelin olacağını tüm müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birlikte açıkça belirttik."

‘PUTİN ZELENSKY İLE GÖRÜŞMEDİ’
Öte yanda Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, bu gece Rus halkına kendi anadillerinde seslenirken, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'le görüşme talebine Moskova'dan yanıt gelmedi.

BM GÜVENLİK KONSEYİ ACİLEN TOPLANIYOR
Bu arada Birleşmiş Milletler’de, Ukrayna krizi nedeniyle sıcak saatler yaşanıyor. BM Güvenlik Konseyi, Ukrayna’nın talebiyle acilen toplanıyor. BM diplomatik kaynaklarına göre, Ukrayna 28 Şubat 2014 tarihinde alınan Güvenlik Konseyi kararına atıfta bulunarak, konsey üyelerinden son eylemlerinden dolayı Rusya’yı kınayan ve askeri eylemlerini derhal durdurması yönünde bir tasarının onaylanmasını isteyecek.

RUSYA ALEYHİNE BİR KARAR ÇIKMASI İMKANSIZ
BM kaynaklarına göre tasarının kabul edilmesi olanaksız. BM Güvenlik Konseyi’nin veto hakkı olan iki üyesi Rusya ve Çin’in tasarıyı kabul etmeyecekleri ya da Rusya’nın veto hakkını kullanıp Çin’in ise çekimser kalabileceği belirtiliyor.

Kaynak. VOA/ BBC Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ