Avrupa Birliği'ne (AB) giriş kontrollerinin tamamen AVATAR bilgisayar teknolojisi ile yapılması planlanıyor.

KAMERA KAYDI

Plana göre animasyon bir polis memuru, pasaport, vize veya istenen mali belgeleri tarayarak kontrol edecek. Bu "avatar”ın ayrıca bir gümrük memuru gibi sorular sorması ve bavulun içeriği, neden yolculuk yapıldığı gibi bilgileri kaydetmesi öngörülüyor. Avrupa Birliği'ne giriş yapmak isteyenlerin vereceği cevaplar bir kamera ile kayda alınarak analiz edilecek.

YALAN MAKİNESİ

Yeni geliştirilmiş bir yazılım aracılığıyla da soruları cevaplandıran kişilerin mimiklerinden doğruyu söyleyip söylemediği saptanacak. Bilgisayar programı giriş yapan kişilerin yalan söylemediği sonucuna vardığı takdirde, gerçek bir sınır görevlisinin kontrolüne gerek kalmayacak. Aksi takdirde geniş kapsamlı bir tetkik başlatılacak. Yeni yazılımın gelecek sene Avrupa Birliği'nin dış sınırlarında bulunan Macaristan, Letonya ve Yunanistan'daki sınır kapılarında denenmesi öngörülüyor.

ROBOT TEKNOLOJİSİ

AB'ye girişlerde sınır görevlisi işlevi gören bilgisayar animasyonlarının devreye sokulması planlanıyor. Sınır görevlisi işlevindeki bilgisayar animasyonu ve otomatik yalan makinesi, sınır kontrolleri üzerine geliştirilen "iBorderControl” adlı araştırma projesinin birer parçası. Bu projede Macar polisi, Letonya Sınır Koruma birimleri ve Almanya’nın Hannover kentindeki Leibnitz Üniversitesi iş birliği yapıyor.

Amaç, AB’ye giriş kontrollerinin daha hızlı ve daha güvenli bir hale getirilebilmesi. Her yıl AB'ye yaklaşık 700 milyon insan giriş yapıyor ve bu sayı giderek artıyor. Bilişim teknolojisi ile oluşturulan bu yeni sistem sayesinde, sınırı yasa dışı geçen mülteciler ve suçluların daha kolay tespit edilebilmesi planlanıyor.

BİLİM İNSANLARININ ÇEKİNCELERİ VAR

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ