Genel
15 Ocak 2019 ( 105 görüntülenme )

İçişleri Bakanlığına uyarı!.. 'ŞİDDET TIRMANIYOR'

Bireysel silahlanmaya karşı mücadele veren Umut Vakfı “Türkiye Silahlı Şiddet Haritası” 2018 Raporu’na göre sonu yaralama ve öldürmeye varan silahlı şiddette son 4 yılda yüzde 69 artış yaşandı. 


'3 BİN 679 SİLAHLI OLAY YAŞANDI'

Umut Vakfı’nın basında yansıyan haberlerden oluşturduğu istatistiklere göre; 2015 yılında 2 bin 175 silahlı olay basına yansımışken, 2018 yılında basına 3 bin 679 olay basına yansımış bulunuyor. Bu, sonu yaralama ve öldürmeye varan silahlı şiddette son 4 yılda yüzde 69 artış yaşandığı anlamına geliyor. Raporda şiddetin artarak devam ettiği şöyle vurgulandı:

'ORTA ANADOLU BAŞTA GELİYOR'

“Bireysel şiddet olaylarının en çok artış gösterdiği bölge ise Orta Anadolu oldu. Orta Anadolu bölgesi illerinde 2015 yılında 283 olay yaşanırken 2018 yılında %128 artışla 646 olay yaşandı. 2018’de 1032 silahlı şiddet olayının basına yansıdığı Marmara Bölgesi’ni, 646 olayla Orta Anadolu, 503 olayla Akdeniz, 483 olayla Karadeniz, 442 olayla Ege, 357 olayla Güney Doğu Anadolu ve 216 olayla Doğu Anadolu izliyor” denildi.

2018’de yaşanan 3 bin 679 olayda insanların tüfeklerle, tabancalarla, kesici aletlerle 2 bin 279 kişinin öldürüldüğü, 3 bin 762 kişinin de yaralandığı ifade edilen raporda bir kısım ağır yaralıların ne kadarının hastanede öldüğünün de belirlenemediğine dikkat çekildi.

Ateşli ve kesici aletlerle işlenen cinayetlerin “bin 478’inde tüfekler”, “bin 429’unda (100’ün üzerinde beylik silahı olmak üzere) tabancalar”, “772’sinde ise kesici aletler” kullanıldığının altı çizilen açıklamada sonuç olarak şöyle denildi: 

'YÜZDE 85'İ RUHSATSIZ 25 MİLYON SİLAH'

“Ülkemizde yüzde 85 ruhsatsız en az 25 milyon silah bulunuyor. Belki de bu rakam daha da fazla. Çünkü isteyen herkes, son yaşanan cinayetlerde de görüyoruz ki, çocuklar bile internetten silah sahibi oluyor ve kargoyla silahlar kapıya kadar gönderiliyor”.

'ŞİDDET TIRMANIYOR'

“Ülkemiz adeta bir şiddet sarmalı içerisinde ve şiddet okullara kadar yayılmış durumda. 14 - 15 yaşındaki çocuklar acımasızca tartışıyor ve birbirlerini öldürüyor, öğretmenlerini öldürüyor! Silahları okullara kadar sokabiliyor! Sonuç olarak, internetten bir tıkla ulaşılabilen ve önlenmeyen ve önlenemeyen silahlanma, ortalıkta umursamazca bırakılan silahlar, arabanın bagajında ya da belde taşınan silahlar bir anda ölüm kusabiliyor. Ve silahlar kadar olaylar da bıçak kullanımı da dikkat çekici boyutlara varmış durumda!” denildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NA ÇAĞRI

Raporda, acil olarak her türlü şiddetin nedenlerinin masaya yatırılması; çözümlerinin projelendirilip hemen uygulamaya geçmesi; “İçişleri Bakanlığı” başta olmak üzere yetkililerin internetten bir tıkla silah alımının önüne geçmesi, son yıllarda kesici aletle işlenen cinayetlerde artışa da dikkat çekilerek; cezalarda ve 6136 Sayılı Kanunda ciddi düzenlemelere gidilmesi”, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı”mızın “Aileiçi Şiddet” erkek, kadın ve çocuklara yönelik ülke genelinde eğitim projeleri hazırlanması talep edildi.

kaynak:cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ